3+1 od Nikonu. „Jarně-letní“ novinky, u kterých se vám bude tajit dech

Nikon dnes oznámil čtyři nové produkty, nad kterými musí srdce každého pravověrného Nikonisty zaplesat. Jen považte: ultraširoký cenově dostupný zoom pro DX zrcadlovky, ještě širší rybí oko – také s proměnnou ohniskovou vzdáleností – pro fullframe formát, špičková světelná osmadvacítka a k tomu všemu jako nádavek outdoorový kompakt. Pojďme se na všechnu tu nádheru podívat podrobněji.

AF-P DX Nikkor 10–20 mm F4,5–5,6G VR

Malý, lehký a laciný ultraširokáč pro DX zrcadlovky – to je nový AF-P DX Nikkor 10–20 mm F4,5–5,6G VR. S průměrem 77 mm (a to ještě jen v nejširší části přední příruby), délkou 73 mm a hmotností pouhých 230 gramů jej ve vaší fotobrašně ani neucítíte. Ano, je to „plasťák“ a to včetně bajonetu. Ale toho se nemusíte bát. Mnohaleté zkušenosti ukázaly, že moderní plasty se kovu vyrovnají a v lecčems jej i předčí.

AF-P DX Nikkor 10–20 mm F4,5–5,6G VR
AF-P DX Nikkor 10–20 mm F4,5–5,6G VR

Nový AF-P DX Nikkor 10–20 mm F4,5–5,6G VR je třetím přírůstkem do rodiny objektivů typu AF-P čili skel s krokovým ostřicím motorem. I tento ultraširoký zoom má tedy velice rychlé a de facto bezhlučné zaostřování. U objektivu této „šířky“ to sice může být pro samotné fotografování možná i podružné, nicméně nezapomínejme na DSLR video, kde se tato vlastnost naopak velmi cení. A cení se zde i optický stabilizátor, který má u nové „deset-dvacítky“ účinnost 3,5 EV.

Optická konstrukce objektivu AF-P DX Nikkor 10–20 mm F4,5–5,6G VR
Optická konstrukce objektivu AF-P DX Nikkor 10–20 mm F4,5–5,6G VR

Osobně se na tento objektiv velmi těším. Řada AF-P je totiž skvěle vychytaná – nabízí objektivy s vynikajícím poměrem cena/výkon při kompaktnosti DX formátu vlastní. A nemám jediný důvod nevěřit tomu, že to bude platit i v případě nového ultraširokého zoomu AF-P DX Nikkor 10–20 mm F4,5–5,6G VR. Určitě jej co nejdříve otestuji, nicméně už nyní se můžete podívat na oficiální fotografie Nikonu.

Doporučená prodejní cena: 9 890 Kč
Podrobné technické parametry zde
Fotografie pořízené objektivem AF-P DX Nikkor 10–20 mm F4,5–5,6G VR

AF-S Fisheye Nikkor 8–15 mm F3,5–4,5E ED

Začali jsme ultraširokým zoomem, pokračujeme ještě větší „širočinou“. Po novém rybím oku pro fullframové zrcadlovky Nikonu byla už dlouho poptávka, a zde je odpověď. První „rybí zoom“ v historii Nikonu je na světě.

AF-S Fisheye Nikkor 8–15 mm F3,5–4,5E ED
AF-S Fisheye Nikkor 8–15 mm F3,5–4,5E ED

Nové rybí oko AF-S Fisheye Nikkor 8–15 mm F3,5–4,5E ED kombinuje cirkulární a rektilineární, respektive plnoformátový fisheye v jednom objektivu. Při ohnisku 8 mm tak dostáváte kruhový obraz, do 11 mm by se měla projevovat viditelná vinětace, ale od ohniska 14 mm už obrazový kruh vykreslí celé pole snímače. To platí pro FX těla. Nasadíte-li nový AF-S Fisheye Nikkor 8–15 mm F3,5–4,5E ED na DX zrcadlovky s menším snímačem, kruhový obraz vám vzhledem ke crop faktoru dopřán nebude, pouze musíte počítat s vinětací na nejkratším ohnisku. Od 9,5 mm už Nikon slibuje plnoformátový obraz bez této optické vady.

Optická konstrukce objektivu AF-S Fisheye Nikkor 8–15 mm F3,5–4,5E ED
Optická konstrukce objektivu AF-S Fisheye Nikkor 8–15 mm F3,5–4,5E ED

Optická konstrukce se dvěma asférickými čočkami a třemi nízkodisperzními ED členy slibuje špičkovou kvalitu, na které se podílí také antireflexní vrstvy Nano Crystal Coat. Objektiv je utěsněný proti stékající vodě a prachu, přední čočka má ochranný fluorinový povlak.

Doporučená prodejní cena: 37 189 Kč
Podrobné technické parametry zde
Fotografie pořízené objektivem AF-S Fisheye Nikkor 8–15 mm F3,5–4,5E ED

AF-S Nikkor 28 mm F1,4E ED

Po ultraširokém nářezu zde máme do třetice ještě řekněme „normální“ širokáč. Osmadvacítka je široký základ každého fotografa, nicméně dnešní novinka je prémiová – chlubí se světelností F1,4.

AF-S Nikkor 28 mm F1,4E ED
AF-S Nikkor 28 mm F1,4E ED

Nový AF-S Nikkor 28 mm F1,4E ED patří do nejvyšší třídy objektivů Nikonu, což znamená, že od něj můžete očekávat také špičkový výstup. Optické vady – a to tak, že doslova všechny – byly minimalizovány, k tomu pak výrobce slibuje sametově jemný bokeh a potlačení sagitální komy. Antireflexní vrstvy Nano Crystal Coat zaručují obraz bez závoje a ztráty kontrastu v protisvětle. První fotografie – viz níže – ukazují, že toto bude opravdu moc pěkná podívaná (všimněte si, že jsou všechny pořízené na „plnou díru“).

Optická konstrukce objektivu AF-S Nikkor 28 mm F1,4E ED
Optická konstrukce objektivu AF-S Nikkor 28 mm F1,4E ED

Světelnost bývá de facto vždy vyvážená… hmotností a rozměry. Počítejte s tím, že toto sklo s průměrem 83 mm a stavební délkou 100 mm váží pěkných 645 gramů. Průměr filtrového závitu je 77 mm. Čili žádný drobeček do kapsy…

Doporučená prodejní cena: 61 190 Kč
Podrobné technické parametry zde
Fotografie pořízené objektivem AF-S Nikkor 28 mm F1,4E ED

Nikon Coolpix W300

Nástupce Coolpixu AW130 těží z toho dobrého, co předchozí model měl a přidává něco navíc. Jsme v kategorii odolných kompaktů, takže byste měli vědět, že zůstala „potopitelnost“ do 30 metrů, zvýšila se však odolnost proti pádu z 2,1 na 2,4 metrů. Zachován zůstal také 16Mpx snímač a objektiv s pětinásobným rozsahem 24–120 mm a světelností F2,8–4,9. A s pětiosou hybridní obrazovou stabilizací.

Nikon Coolpix W300
Nikon Coolpix W300

Spolehlivou GPS samozřejmě zdědil i nový Coolpix W300, nově zde najdete tlačítko pro přímý přístup ke geolokačním funkcím. Stejně tak nechybí ani barometrický výškoměr a přidán byl také krokoměr. Příznivci videa se u nového modelu mohou těšit na záznam v kvalitě 4K/UHD při snímkové frekvenci 30 sn/s. Bezdrátovou konektivitu se smartphony nebo tablety zajišťuje osvědčená technologie Snap Bridge.

Nikon Coolpix W300 bude dodávaný ve čtyřech barevných provedeních včetně oblíbené kamufláže
Nikon Coolpix W300 bude dodávaný ve čtyřech barevných provedeních včetně oblíbené kamufláže
Doporučená prodejní cena: 11 990 Kč
Podrobné technické parametry zde

Sdílej

14 komentáře

  1. Ten širokáč je zajímavý. Co dělají nové objektivy bez ovládacích prvků pro MF a VR na starých tělech? Stále zapnuté AF i VR, vypnuté nebo se odmítají spustit úplně?

  2. Milan: Ano, je stále zapnuté AF a VR. Ale je třeba pečlivě číst seznam kompatibilních těl, protože na staších tělech mohou nastat problémy s funkčností obecně.

  3. A ako potom je možné vypnúť VR, ak sa fotí zo statívu?Vtedy VR vzpínam, nakoľko stráca opodstatnenie a môže vnášať skôr neostrosti v obraze.

  4. Tak to potom je k čomu dobré keď na novom tele nie je možné plnohodnotné ovládať funkcie objektívu.

    1. Peto, to je přece jasné – aby sis koupil to nejnovější tělo a nejnovější objektiv a staré hodil do popelnice. Samozřejmě by to softvérově nebyl žádný problém, ale proč. Marketingoví mágové Nikonu nechtějí, aby to fungovalo, oni chtějí, aby sis kupoval pořád dokola to nejnovější a když to tam také nefunguje, tak aby sis počkal na to ještě novější. Dnes je ve všem zásada: kup a zahoď a kup si znovu!
      Mám skoro padesát let starého Nikona F – všechno funguje – to byla ještě doba, kdy se vyrábělo tak, aby to byl odolné a přečkalo věky a výrobce považoval za čest, že jeho iks let staré výrobky stále fungují a měl na ně náhradní díly a servis je byl schopen opravit. Dnes už po pár letech (nikoli těch deset, jak to bylo v zákoně v totáči) – servis řekne: náhradní díly se nedodávají – neopravitelné – kupte si nový. A tečka. Už dávno neplatí – Náš zákazník, náš pán, ale naopak, my výrobci jsme pány nad zákazníkem.
      bohužel, je to velmi smutné , ale je to tak. Tak se nediv, že ti v D 7200 nefunguje všechno, jak bys chtěl – máš si přece koupit D 7500!

      1. Já jsem si aktualizoval Firmware u D5300 a položka Optická redukce vibrací v MENU FOTOGRAFOVÁNÍ se přidala. Když se podíváš do manuálu k 18-55mm tak je tam napsané že už nemusíš vypínat VR když máš foták na stativu. Na zahraničních stránkách píšou že v AF-P jsou nové VR u kterých se nemusí vypínat VR.
        Je dost možný se s 10-20mm vyjde nový Firmware to vás ale nenapadlo a hned osočujete Honzo.

  5. Jo, taky se na novou 10-20 těším, ta váha a rozměry jsou pro fotografy fotící na horách, nebo třeba na kole, úplná pecka, VR se dost hodí, ztráta světelnosti oproti 10-24 mě netrápí, ty 4mm na konci taky oželím. Takže za tohle tleskám.
    Pro všechny, kdož se bojí VR bez vypínače – u 70-300mm AF-P to nevypínám ani při focení ze stativu (a focení s dálkovou spouští) – vše naprosto ostré, skoro mi přijde, že to snad nějak objektiv pozná…ale nevím, u D5300 VR každopádně lze vypnout v menu.

  6. NA to rybí oko jsem fakt zvědavej – hlavně tedy jak bude ostré, protožě většina fotek je focena s vyšší clonou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *