3 + 1 článek ze slovenského Nikonblogu

Upoutávky na zajímavé články ze slovenského Nikonblogu tak nějak tradičně – byť samozřejmě neúmyslně – zanedbávám, za což se omlouvám, zároveň však nic neslibuji :-) Nicméně teď pro vás nějakou tu inspiraci od Jula Kotuse, šéfredaktora slovenského Nikonblogu, mám. Bude se jednat o vysloveně technické články, budeme, tedy vlastně Julo se v nich bude věnovat příslušenství pro foto, pro video, plus jednomu skvělému „sklíčku“ pro Zetka. Pojďme na to – začínáme právě jím!

Ze šperkovnice Nikonu – profesionální telezoom pro Zetka – Nikkor Z 70–200 mm f/2,8 VR S

Ze šperkovnice Nikonu – profesionální telezoom pro Zetka – Nikkor Z 70–200 mm f/2,8 VR S

Když byl oznámený příchod tohoto objektivu, spousta fotografů ho – aniž by z něj viděli jedinou fotografii – odsoudila kvůli tomu, že je ještě větší nežli verze pro digitální zrcadlovky. Když pak byly publikované první nezávislé testy, karta se začala obracet – původní nedůvěra zmizela, a přišlo nadšení z obrazové kvality. Jak ji hodnotí Julo Kotus? Jednou větou: „Opticky je tento objektív skvostom, vlastne máte dojem, že fotíte pevným sklom a nie zoomom.“

Čtěte celý test a dívejte se na spoustu fotografií, pořízených objektivem Nikkor Z 70–200 mm f/2,8 VR S v článku Klenot: NIKKOR Z 70-200 mm f/2,8 VR S.

Tenkrát na Západě nebo Sedm statečných? Julo jako fotokovboj

Tenkrát na Západě nebo Sedm statečných? Julo jako fotokovboj

Mnoho fotografů používá zároveň dva fotoaparáty. Obvykle se jedná o reportážní fotografy, ale pracují tak třeba i mnozí svatební fotografové. Se dvěma fotografickými sestavami už klasický popruh začíná být nepříliš vhodným pomocníkem pro přenášení výbavy, takže není divu, že lidé hledají – a vymýšlejí – jiná řešení. Jednomu ze zajímavých „dvojpopruhů“, respektive uchycení dvou fotoaparátů, se podíval na zoubek i Julo. Seznamte se se zajímavým slovenským výrobkem – v článku Na kovboja alebo BlackDog Double Strap.

Od gimbalu ke SmallRigu – video s Nikonem Z 6

Od gimbalu ke SmallRigu – video s Nikonem Z 6

Že samotný fotoaparát s objektivem je pro natáčení videa tak trochu málo, to ví každý, kdo se jen někdy otřel o problematiku DSLR- nebo Mirrorless-Videa. Všechny ty externí monitory, mikrofony, světla a další příslušenství je třeba na foťák nějak upevnit, a pak to celé ještě smysluplně ovládat a pokud možno ergonomicky držet. Celá škála pomůcek se ale nabízí například pod značkou SmallRig – a Julo Kotus právě pod touto vlajkou postavil svoje řešení videa pro Nikon Z 6. Popisuje to ve dvou článcích: Pevne, spoľahlivo: SmallRig pre natáčanie videa s Nikonom a Žiadna klietka hanby: SmallRig Cage.

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *