Širokáč pro Nikon 1, na který jste čekali – 1 Nikkor 6,7–13 mm

Není tomu tak dávno, kdy objektivy pro Nikon 1 – tedy standard CX – u nejširšího ohniska končily na deseti milimetrech, v přepočtu na kinofilm na 27 mm. To je sice samo o sobě vcelku široké ohnisko, nicméně jsou situace, kdy se hodí ještě širší záběr. Na přelomu loňského a letošního roku proto přibyl do portfolia objektivů pro Nikony 1 širokáč 1 Nikkor 6,7–13 mm F3,5–5,6 VR – v přepočtu 18–35 mm ekvivalentu 35mm filmu.

Konstrukce

Velikostí jde o objektiv jen o něco málo rozměrnější nežli základní zoom 1 Nikkor 10–30 mm, zásadnější rozdíl vidíte u filtrového závitu, který zde nemá průměr 40,5 mm jako u dalších objektivů pro Nikon 1, nýbrž ve fotografické branži obvyklejších 52 milimetrů.

Stejně jako všechny zoomy pro Nikon 1 (s výjimkou jediného 1 Nikkoru VR 10–100 mm F4,5–5,6 PD-ZOOM) je i toto sklo konstruováno jako „skládací“, kdy v přepravní nejmenší zasunuté poloze je tubus aretován tlačítkem. Po vysunutí se stavební délka zvětší maximálně o 8 mm (na nejširším ohnisku), takže i v pracovní poloze je tento objektiv dostatečně skladný.

1 Nikkor 6,7–13 mm F3,5–5,6 VR
1 Nikkor 6,7–13 mm F3,5–5,6 VR

Tělo objektivu je kovové, i prstenec zoomu, který většinou bývá pogumován, je v tomto případě opatřen pouze zdrsněním na kovovém opláštění. To ale není na závadu – dílenské zpracování je totiž příkladné – pohyb prstence zoomu je sametově jemný s přiměřeným odporem bez jakýchkoliv nadměrných vůlí nebo naopak drhnutí. Za sebe musím říci, že celokovové provedení se mi líbí mnohem více než konstrukce s pogumovaným obligátním prstencem zoomu.

1 Nikkor 6,7–13 mm F3,5–5,6 VR
Průměr 56,5 mm, délka 46 mm, hmotnost 125 gramů – to jsou míry širokáče pro Nikon 1. Vybírat můžete mezi černým nebo stříbrným provedením

Kromě zmíněného prstence zoomu a jeho aretačního tlačítka na objektivu 1 Nikkor 6,7–13 mm F3,5–5,6 VR nenajdete žádné jiné ovládací prvky. Případné manuální zaostřování je u Nikonů řady 1 realizované elektronicky tlačítky, obrazová stabilizace VR se ovládá taktéž z menu fotoaparátu.

1 Nikkor 6,7–13 mm F3,5–5,6 VR

I přes malé rozměry tohoto objektivu je optická konstrukce poměrně složitá – obsahuje 11 členů v sedmi skupinách. Z toho jsou tři čočky asférické a tři typu ED, tedy speciální nízkodisperzní členy. Kromě toho je uvnitř „nacpán“ ještě modul VR a nezbytná, v tomto případě sedmilamelová, clona. Mimochodem, optickou stabilizaci v tomto skle s úhlem záběru od 100 do 63 stupňů považuji tak trochu za luxus, nicméně v situacích s nízkou hladinou osvětlení se hodí – nemusíte aspoň zvyšovat ISO svého Nikonu 1.

Pokud u recenzí DX nebo FX objektivů píši, že jsou tiché, pak zaostřovací mechanismus 1 Nikkoru 6,7–13 mm je absolutně bezhlučný. Stejně tak je rychlý a spolehlivý. To je pozitivní ve všech možných fotografických situacích, ale hlavně pak při natáčení videa. Se zapnutým kontinuálním ostřením se vaše sestava bude chovat jako klasická videokamera…

Obrazová kvalita

Pokud mám začít ostrostí a přenosem kontrastu, pak je třeba připomenout, že u objektivů pro Nikon 1 jsme si zvykli, že dobře kreslí už „na plnou díru“, lehce clonit je potřeba u zoomů na širokém konci. No a to stejné platí i v případě 1 Nikkoru 6,7–13 mm F3,5–5,6 VR. U největšího zobrazovacího úhlu je dobré pro ideální kresbu zaclonit na cca F5,6 a tuto clonu už v podstatě neměnit v celém rozsahu ohnisek. Potřebujete-li větší hloubku ostrosti, jděte na F8, větší zaclonění už přináší nežádoucí ohybový jev – difrakci, měknutí kresby. Je třeba si uvědomit, že se pohybujeme ve sféře CX s malým snímačem, takže hloubka ostrosti by pro většinu vašich záměrů měla být dostatečná (často spíše zbytečně velká) i bez clonění. Nejsme v „Hospodě u fullframů“…

1 Nikkor 6,7–13 mm F3,5–5,6 VR
MTF křivky 1 Nikkoru 6,7–13 mm F3,5–5,6 VR

Na širokém konci počítejte s viditelnou soudkovitostí (+4,16 %), která se však dá díky svému plynulému průběhu dobře opravit v počítači. Soudkovitost navíc zhruba uprostřed rozsahu tohoto dvojnásobného zoomu končí a mění se v téměř neznatelné poduškovité zkreslení (-0,27 %).

Nepřátelé vinětace budiž nadšeni. Tato optická vada se zde – nutno dodat, že u širokáče poněkud překvapivě – de facto nevyskytuje. Ono překvapení je tedy pozitivní, a stejně kladně lze hodnotit chromatickou vadu, kterou na snímcích již sice objevíte, nicméně ve velmi malém, až mizivém měřítku. Hodnotit bokeh u objektivu s velkou hloubkou ostrosti už na plnou díru je obtížné, já jsem žádné degradace v oblastech mimo rovinu ostrosti nezaznamenal.

Celkové hodnocení

Širokoúhlý zoom pro standard CX – 1 Nikkor 6,7–13 mm F3,5–5,6 VR – má po všech výše vyjmenovaných pozitivech z mého pohledu jen jednu jedinou zásadnější vadu. Mohl by mít větší světelnost… Jenže znáte to – se zvyšující se světelností zase rostou rozměry a hmotnost, o ceně ani nehovoříce. Ve stávajícím provedení proto jde o kompaktní, dobře kreslící širokoúhlé sklo za slušné peníze a to je, myslím, jako celkové hodnocení výborná vizitka.

Technická data objektivu 1 Nikkor 6,7–13 mm F3,5–5,6 VR najdete zde.

Doporučená prodejní cena: 12 190 Kč vč. DPH

Galerie demosnímků

(demosnímky byly pořízeny na těle Nikon 1 V2)

Snímky ve formátu TIF si můžete stáhnout:
1. část (112 MB)
2. část (95 MB)
3. část (107 MB)


Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *