Širokáč pro Nikon 1, na který jste čekali – 1 Nikkor 6,7–13 mm

Není tomu tak dávno, kdy objektivy pro Nikon 1 – tedy standard CX – u nejširšího ohniska končily na deseti milimetrech, v přepočtu na kinofilm na 27 mm. To je sice samo o sobě vcelku široké ohnisko, nicméně jsou situace, kdy se hodí ještě širší záběr. Na přelomu loňského a letošního roku proto přibyl do portfolia objektivů pro Nikony 1 širokáč 1 Nikkor 6,7–13 mm F3,5–5,6 VR – v přepočtu 18–35 mm ekvivalentu 35mm filmu.

Konstrukce

Velikostí jde o objektiv jen o něco málo rozměrnější nežli základní zoom 1 Nikkor 10–30 mm, zásadnější rozdíl vidíte u filtrového závitu, který zde nemá průměr 40,5 mm jako u dalších objektivů pro Nikon 1, nýbrž ve fotografické branži obvyklejších 52 milimetrů.

Stejně jako všechny zoomy pro Nikon 1 (s výjimkou jediného 1 Nikkoru VR 10–100 mm F4,5–5,6 PD-ZOOM) je i toto sklo konstruováno jako „skládací“, kdy v přepravní nejmenší zasunuté poloze je tubus aretován tlačítkem. Po vysunutí se stavební délka zvětší maximálně o 8 mm (na nejširším ohnisku), takže i v pracovní poloze je tento objektiv dostatečně skladný.

1 Nikkor 6,7–13 mm F3,5–5,6 VR
1 Nikkor 6,7–13 mm F3,5–5,6 VR

Tělo objektivu je kovové, i prstenec zoomu, který většinou bývá pogumován, je v tomto případě opatřen pouze zdrsněním na kovovém opláštění. To ale není na závadu – dílenské zpracování je totiž příkladné – pohyb prstence zoomu je sametově jemný s přiměřeným odporem bez jakýchkoliv nadměrných vůlí nebo naopak drhnutí. Za sebe musím říci, že celokovové provedení se mi líbí mnohem více než konstrukce s pogumovaným obligátním prstencem zoomu.

1 Nikkor 6,7–13 mm F3,5–5,6 VR
Průměr 56,5 mm, délka 46 mm, hmotnost 125 gramů – to jsou míry širokáče pro Nikon 1. Vybírat můžete mezi černým nebo stříbrným provedením

Kromě zmíněného prstence zoomu a jeho aretačního tlačítka na objektivu 1 Nikkor 6,7–13 mm F3,5–5,6 VR nenajdete žádné jiné ovládací prvky. Případné manuální zaostřování je u Nikonů řady 1 realizované elektronicky tlačítky, obrazová stabilizace VR se ovládá taktéž z menu fotoaparátu.

1 Nikkor 6,7–13 mm F3,5–5,6 VR

I přes malé rozměry tohoto objektivu je optická konstrukce poměrně složitá – obsahuje 11 členů v sedmi skupinách. Z toho jsou tři čočky asférické a tři typu ED, tedy speciální nízkodisperzní členy. Kromě toho je uvnitř „nacpán“ ještě modul VR a nezbytná, v tomto případě sedmilamelová, clona. Mimochodem, optickou stabilizaci v tomto skle s úhlem záběru od 100 do 63 stupňů považuji tak trochu za luxus, nicméně v situacích s nízkou hladinou osvětlení se hodí – nemusíte aspoň zvyšovat ISO svého Nikonu 1.

Pokud u recenzí DX nebo FX objektivů píši, že jsou tiché, pak zaostřovací mechanismus 1 Nikkoru 6,7–13 mm je absolutně bezhlučný. Stejně tak je rychlý a spolehlivý. To je pozitivní ve všech možných fotografických situacích, ale hlavně pak při natáčení videa. Se zapnutým kontinuálním ostřením se vaše sestava bude chovat jako klasická videokamera…

Obrazová kvalita

Pokud mám začít ostrostí a přenosem kontrastu, pak je třeba připomenout, že u objektivů pro Nikon 1 jsme si zvykli, že dobře kreslí už „na plnou díru“, lehce clonit je potřeba u zoomů na širokém konci. No a to stejné platí i v případě 1 Nikkoru 6,7–13 mm F3,5–5,6 VR. U největšího zobrazovacího úhlu je dobré pro ideální kresbu zaclonit na cca F5,6 a tuto clonu už v podstatě neměnit v celém rozsahu ohnisek. Potřebujete-li větší hloubku ostrosti, jděte na F8, větší zaclonění už přináší nežádoucí ohybový jev – difrakci, měknutí kresby. Je třeba si uvědomit, že se pohybujeme ve sféře CX s malým snímačem, takže hloubka ostrosti by pro většinu vašich záměrů měla být dostatečná (často spíše zbytečně velká) i bez clonění. Nejsme v „Hospodě u fullframů“…

1 Nikkor 6,7–13 mm F3,5–5,6 VR
MTF křivky 1 Nikkoru 6,7–13 mm F3,5–5,6 VR

Na širokém konci počítejte s viditelnou soudkovitostí (+4,16 %), která se však dá díky svému plynulému průběhu dobře opravit v počítači. Soudkovitost navíc zhruba uprostřed rozsahu tohoto dvojnásobného zoomu končí a mění se v téměř neznatelné poduškovité zkreslení (-0,27 %).

Nepřátelé vinětace budiž nadšeni. Tato optická vada se zde – nutno dodat, že u širokáče poněkud překvapivě – de facto nevyskytuje. Ono překvapení je tedy pozitivní, a stejně kladně lze hodnotit chromatickou vadu, kterou na snímcích již sice objevíte, nicméně ve velmi malém, až mizivém měřítku. Hodnotit bokeh u objektivu s velkou hloubkou ostrosti už na plnou díru je obtížné, já jsem žádné degradace v oblastech mimo rovinu ostrosti nezaznamenal.

Celkové hodnocení

Širokoúhlý zoom pro standard CX – 1 Nikkor 6,7–13 mm F3,5–5,6 VR – má po všech výše vyjmenovaných pozitivech z mého pohledu jen jednu jedinou zásadnější vadu. Mohl by mít větší světelnost… Jenže znáte to – se zvyšující se světelností zase rostou rozměry a hmotnost, o ceně ani nehovoříce. Ve stávajícím provedení proto jde o kompaktní, dobře kreslící širokoúhlé sklo za slušné peníze a to je, myslím, jako celkové hodnocení výborná vizitka.

Technická data objektivu 1 Nikkor 6,7–13 mm F3,5–5,6 VR najdete zde.

Doporučená prodejní cena: 12 190 Kč vč. DPH

Galerie demosnímků

(demosnímky byly pořízeny na těle Nikon 1 V2)

Snímky ve formátu TIF si můžete stáhnout:
1. část (112 MB)
2. část (95 MB)
3. část (107 MB)


Sdílej

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Naše oznámení o ochraně soukromí se změnilo

Zlepšujeme naši správu uživatelských údajů v rámci Evropy. Od této chvíle budou naše e-maily odesílány a údaje zákazníků ukládány a spravovány centrálně společností Nikon Europe BV v Nizozemsku. Tato změna nám umožní spravovat údaje zákazníků účinněji a bezpečněji.

Aktualizovanou verzi oznámení o ochraně soukromí si můžete přečíst zde.

Den s Nikonem
Nikon škola
Nikon servis CZ
Nikon servis SK