Dva nové objektivy pro fullframové Nikony Z, které dnes Nikon ohlašuje, jistě nadchnou srdce každého fanouška této značky – patří totiž do nejvyšší třídy fotografické optiky. „Svatá trojice“ profesionálních zoomů se světelností f/2,8 je dnešním dnem kompletní. Doposud chybějící širokáč – Nikkor Z 14–24 mm f/2,8 S – je na světě. Druhým dnes ohlášeným „sklíčkem“ je pevná padesátka. Takové normální ohnisko… ovšem ultrasvětelné! Objektiv Nikkor Z 50 mm f/1,2 S.
Nikkor Z 14–24 mm f/2,8 S
„Čtrnáct dvacet čtyřka“ se světelností f/2,8 pro bajonet F – čili zrcadlovkový model – patřila a patří stále mezi špičku mezi ultraširokoúhlými zoomy napříč všemi fotografickými značkami (recenzi Nikonblogu čtěte zde). Zároveň je to ale pěkný „bumbrlíček“, zkrátka velký a těžký objektiv s vypouklou přední čočkou, která (téměř) vylučuje možnost použití filtrů. Nové mirrorless fotoaparáty však přinesly i nové optické – a také mechanické a elektromechanické – konstrukce, takže objektiv se stejným rozsahem ohnisek a shodnou světelností tak může být menší, lehčí a… lze u něj používat filtry. Byť tedy „palačinky“ o megaprůměru 112 mm.
Ani tak ale není nový Nikkor Z 14–24 mm f/2,8 S žádný drobeček. Nicméně se stavební délkou 88,5 mm, průměrem 124,5 mm a hmotností 650 gramů je menší a o třetinu lehčí nežli jeho zrcadlovkový předchůdce (98/131,5 mm, 1 000 g).
Přední čočka nového ultraširokoúhlého zoomu není ani zdaleka tak vypouklá jako u původní verze, což právě umožnilo zmíněné využití filtrů. Ty se ale nenasazují na samotnou přední přírubu objektivu, ale na větší z dvojice slunečních clon, které najdete ve standardní výbavě.
Objektiv Nikkor Z 14–24 mm f/2,8 S je, jakožto zástupce nejvyšší třídy profesionální fotografické optiky, samozřejmě patřičně utěsněný proti stékající vodě a prachu, rozměrná přední čočka je opatřená ochranným fluorinovým povlakem. Na těle najdete kromě obvyklého zoomovacího prstence – a u zetkových objektivů také druhého multifunkčního kroužku – také malý monochromatický displej a uživatelsky nastavitelné funkční tlačítko.
Ostření obstarává rychlý a bezhlučný krokový motor, prakticky jsou eliminovány změny ohniskové vzdálenosti při přeostřování a změny zaostření při zoomování – čili vlastnosti velmi důležité při natáčení videa. Elekromagnetická clona je devítilamelová.
Optická konstrukce se skládá z 16 čoček uspořádaných v 11 skupinách, tři členy jsou asférické a čtyři typu ED. Optika je opatřená antireflexními vrstvami Nano Crystal Coat a Arneo Coat.
Podrobné technické parametry objektivu Nikkor Z 14–24 mm f/2,8 S najdete zde
Doporučená prodejní cena: 67 990 Kč
Zahájení prodeje: konec října 2020
Nikkor Z 50 mm f/1,2 S
Padesátka je tak trochu schizofrenní ohnisko. Na jednu stranu představuje v takříkajíc běžném provedení nejdostupnější pevná skla, avšak na opačném konci nabídky ji výrobci šperkují do neuvěřitelných podob. A právě na té luxusní misce vah se nyní nachází nový zetkový Nikkor Z 50 mm f/1,2 S.
Běžné světelné objektivy začínají na f/1,8, a jak všichni víme, existují také ještě světelnější „jedna čtverková“ skla. Kde se tedy pohybuje náš nový Nikkor Z 50 mm se světelností f/1,2? O třetinu EV níže nežli objektivy f/1,4. Jinak řečeno, je o 1 EV světelnější nežli běžná f/1,8 skla. Byť se někomu může zdát, že nejde o významné navýšení světelnosti, opak je pravdou – „jedna dvojkový“ objektiv hned tak každý výrobce ve svém portfoliu nemá.
Jakmile světelnost klesne pod cca f/1,8, s každou třetinkou EV navíc takřka geometrickou řadou rostou průměry vstupní čočky, a celková velikost a hmotnost objektivu. Nejinak je tomu u nového Nikkoru Z 50 mm f/1,2 S – jen považte: průměr 89,5 mm, délka 150 mm a hmotnost 1 095 gramů. Mno…, oproti dvoukilovému Nikkoru Z 58 mm f/0,95 mm S Noct (recenzi čtěte zde) je to ještě dobré :-) Zajímavé je, že tato dvě skla mají stejný průměr filtrového závitu – 82 mm. Ale pozor – na rozdíl od ještě světelnější osmapadesátky je nový Nikkor Z 50 mm f/1,2 S vybavený autofokusem.
Od prvního, dnes představeného objektivu Nikkor Z 14–24 mm f/2,8 S, mohu směle opsat část, týkající se mechanické konstrukce. Opět jde o profesionální nářadí utěsněné proti vodě a prachu, stejně tak i u padesátky najdete na těle OLED displej, nahrazující klasické „průhledítko“ se stupnicí zaostření a hloubky ostrosti, taktéž je zde funkční tlačítko i multifunkční prstenec. Jen zoomovací kroužek jaksi logicky chybí :-)
Optická konstrukce se skládá ze 17 čoček v 15 skupinách, z toho jsou dva členy typu ED a tři čočky asférické. Antireflexní vrstvy Nikon Nano Crystal Coat a ARNEO účinně potlačují výskyt reflexů a závoje i při fotografování v protisvětle.
Nikon slibuje kinematografický obraz – skvělou ostrost a působivý bokeh v neostrých částech obrazu, kterých si díky vysoké světelnosti bude moci každý užít měrou vrchovatou. Po nejlepších zkušenostech z testu výše zmíněného Noctu f/0,95 o tom vůbec nepochybuji a těším se na testování!