Kromě digitální zrcadlovky Nikon D780, dnes představuje Nikon ještě dva profesionální objektivy Nikkor. Upřímně řečeno, nedokážu se rozhodnout, kterým „sklem“ začít, protože oba objektivy jsou i na první pohled, bez praktického vyzkoušení, jednoduše famózní. Alibisticky to tedy udělám podle abecedy.
AF-S Nikkor 120–300 mm f/2,8E FL ED SR VR
Telezoom s velmi praktickým rozsahem ohnisek, skvělou světelností, optickou stabilizací VR (4 EV) a obrazovou kvalitou srovnatelnou s pevnými skly – to je příslib nového objektivu s názvem končícím celou sadou zkratek, s nimiž se potkáte i v textu níže.
Toto je nářadí pro profesionální fotografy, takže počítejte s tím, že je to – také díky vysoké světelnosti – velké, těžké (a drahé). Objektiv AF-S Nikkor 120–300 mm f/2,8E FL ED SR VR je dlouhý 303,5 mm, průměr nejširší části tubusu činí 128 mm, přičemž filtrový závit má 112 mm. Hmotnost? Tři a čtvrt kilogramu…
Mechanické části jsou vyrobené z hořčíkové slitiny, objektiv je utěsněný proti stékající vodě a prachu, přední čočka má ochranný fluorinový povlak. Otočná stativová patka, stejně jako poutka pro popruh na těle objektivu, jsou u takového monstra nutností.
Ostření zajišťuje osvědčený nikoňácký ultrazvukový SWM motor, podobně jako u všech novějších profesionálních objektivů je i zde použitá elektromagnetická clona (zkratka E), v tomto případě devítilamelová s maximální hodnotou F22. Nejkratší ostřicí vzdálenost činí rovné 2 metry.
Optická konstrukce se skládá z 25 čoček v 19 skupinách. Po jednom členu jsou zde zastoupeny čočky SR (Short-wavelength Refractive – pro korekci chromatické vady) a ED, dva členy jsou fluoritové (FL). Objektiv je opatřený „tradičními“ antireflexními vrstvami Nano Crystal Coat a navíc ještě novým povlakem ARNEO Coat.
Podrobná technická data objektivu AF-S Nikkor 120–300 mm f/2,8E FL ED SR VR najdete zde
Doporučená prodejní cena a dostupnost
AF-S Nikkor 120–300 mm f/2,8E FL ED SR VR: 269 490 Kč
(zahájení prodeje: únor 2020)
Nikkor Z 70–200 mm f/2,8 S VR
Podle abecedy druhý dnes představený objektiv už patří k novým mirrorless fotoaparátům řady Z. I když jej lze použít i na DX Zetku Nikon Z 50, primárně je určený jako profesionální telezoom takříkajíc klasického rozsahu pro fullframové stroje Nikon Z 6 a Z 7.
Mohl bych klidně zkopírovat popis dílenského zpracování ze začátku tohoto článku – i v tomto případě se jedná o robustní a patřičně odolné profesionální náčiní. Pokud jste však u bezzrcátkového Zet-objektivu čekali menší rozměry a hmotnost než u jeho zrcadlovkového ekvivalentu, budete zklamaní. Tento telezoom je totiž téměř o 20 mm delší nežli AF-S Nikkor 70–200 mm f/2,8E FL ED VR. Naštěstí hmotnost a průměr jsou u obou objektivů de facto shodné. Pořád se ale bavíme o skle s délkou 220 mm, průměrem 89 mm a hmotností 1 440 gramů se stativovou patkou (bez patky 1 360 g). Filtrový závit má průměr 77 mm.
Vzhledem k rozměrům telezoomu Nikkor Z 70–200 mm f/2,8 S VR si mohli vývojáři dovolit na jeho tubus bez problémů umístit hned dvě funkční tlačítka Fn, a také samostatný ostřicí a separátní multifunkční prstenec. Podobně jako u kolegy se základním rozsahem, Nikkoru Z 24–70 mm f/2,8 S, najdete na horní „straně“ tubusu objektivu malý černobílý displej, umožňující zobrazovat volitelně několik hodnot (zaostřená vzdálenost, hloubka ostrosti, …).
O zaostřování se stará dvoumotorový Multi-focusing systém, který mimo jiné umožňuje i velmi krátkou minimální ostřicí vzdálenost. Ta je na krátkém konci zoomu pouze 0,5 metru, na dlouhém ohnisku se prodlouží na 1 m.
Vývojáři Nikonu se „nebáli“ vybavit tento telezoom optickou stabilizací, přestože fullframová Zetka ji mají v těle. VR systém objektivu Nikkor Z 70–200 mm f/2,8 S VR dosahuje úctyhodného výkonu 5,5 EV, což je zatím nejvíce v historii výměnných objektivů Nikkor.
Optická konstrukce se skládá z 21 čoček uspořádaných v 18 skupinách, přičemž hned 6 čoček je typu ED, dvě jsou asférické a jedna plus jedna typu FL a SR. K tomu pak samozřejmě „antireflexy“ Nano Crystal Coating a ARNEO Coat, a flourová ochrana přední čočky.
Už se těším, až uvidím první fotografie z tohoto objektivu. Jestli to bude ve stejné „linii“ jako předchozí Zetková optika – a já věřím, že ano –, pak se máme opět na co těšit!
Podrobná technická data objektivu Nikkor Z 70–200 mm f/2,8 S VR najdete zde
Doporučená prodejní cena a dostupnost
Nikkor Z 70–200 mm f/2,8 S VR: 67 490 Kč
(zahájení prodeje: únor 2020)
2 komentáře
U 70-200mm překvapilo VR. Je fajn, že levnější těla bez stabilizovaného čipu nebudou o VR z „zetek“ ochuzeni. I když…kdo si koupí Z50, asi si k němu nepořídí sklo za „sedm pětek“. Potěšující by bylo, kdyby obě stabilizace spolupracovaly, jako u Olympusu. Když ne teď, věřím, že v budoucnu. Přeci jen to je asi jen softwarový problém, řešitelný následně FW. Teď už jen mirrorless D500! :-))
VR: Obě stabilizace určitě budou spolupracovat :-)