Většina fotografů si dříve či později osvojí svůj vlastní styl, ať se to týká samotného focení, tak i následného zpracování digitálních snímků. Editace fotografií, typicky vyvolávání RAWů, pak obnáší z velké části stále stejné úpravy. A ty je dobré pokud možno co nejvíce automatizovat. Nastavovat pořád dokola stejné hodnoty zkrátka není činnost pro workflow 21. století :-) Jak jsme na tom s automatizací nastavení u nikoňácké vývojky RAWů, NX Studia?
Když chceš víc…
Základním kamenem úprav RAWů z fotoaparátů Nikon jsou styly Picture Control. O těch jsem psal na Nikonblogu několikrát, naposledy zde. Picture Control sice ovlivní dost obrazových parametrů, ale ani zdaleka je nepostihnou všechny. NX Studio nabízí mnoho dalších nástrojů, počínaje ořezem, konče opravami optických vad objektivů. To ale jistě každý uživatel ví.
Lze v NX Studiu uložit nastavení všech parametrů, které změníte v paletě Adjustment čili v pravé části pracovního prostředí NX Studia? Ano, jde to. A dokonce třemi způsoby. Tedy přesněji dvěma a půl způsoby, protože jeden z nich není uložení, nýbrž kopírování parametrů.
Jakmile tedy upravíte první snímek, zaměřte se na první rozbalovací menu na paletě Adjustment čili to, co je úplně nahoře.
Možnost první: Kopírování nastavení
Položky Copy All Adjustments a Paste Adjustment asi nebude nutné zdlouhavě popisovat. První zkopíruje veškerá nastavení, která jste na označené fotografii provedli, druhá je pak vloží do jiného označeného snímku nebo více fotografií naráz. Jak je asi zřejmé, při příštím otevření NX Studia už tyto úpravy nebudou dostupné, jde o jednorázové řešení a my se tudíž posuneme k „trvalejším“ postupům.
Možnost druhá: Uložení nastavení do souboru
Zvolíte-li místo kopírování a vkládání příkazy Save All Adjustments (Uložit všechna nastavení) a následně Load Adjustments (Načíst nastavení), budete mít možnost je kdykoliv opakovat, protože se ukládají do souboru.
Chcete-li později změnit nějaké nastavení, není samozřejmě problém stejný soubor přepsat, stejně jako je možné vytvořit si v podstatě neomezený počet samostatných presetů. Ano, presetů, protože o nic jiného se vlastně nejedná. Ale pozor, nejde vytvořit samostatný soubor například pro vyvážení bílé a samostatný pro jiný parametr. Do konfiguračního souboru se ukládají vždy všechna nastavení a všechna se také při jeho použití přepisují (i kdyby měla zůstat na výchozích hodnotách).
Možnost třetí: Uložení (nahrání) nastavení do programu
Vývojáři NX Studia možná vědí, že když si člověk něco někam uloží, pak si občas – zejména po delší době – říká: Kam já jsem to jen dal?! :-) Možná z toho důvodu je zde ještě poslední dvojice možností pro uložení parametrů palety Adjustment – Record All Adjustments a Edit Recorded Adjustments. Uložení funguje obdobně, jako u předchozí varianty: Po provedení „vzorových“ úprav nějaké fotografie v rozbalovacím menu zvolíte položku Record All Adjustments, v následujícím dialogovém okně přepíšete standardně „zamodřený“ název User settings a klepnete na tlačítko OK (stisknutí Entru funguje rychleji…). Pro následné použití pak opět rozbalíte první nabídku shora a vyberete svou uživatelskou předvolbu.
Rozdíl oproti ukládání nastavení do souboru zde ale přece jenom je – nastavení uložená příkazem Record All Adjustments nejde přepsat. Můžete je pouze smazat, přejmenovat nebo posouvat v rámci seznamu nahoru a dolů. Tyto činnosti jsou dostupné pomocí příkazu Edit Recorded Adjustments.
Pokud tedy chcete změnit byť jen jednu hodnotu nějakého parametru – myšleno tedy „natrvalo“, v presetu –, musíte uložit (nahrát) nový preset a ten původní následně v editačním okně smazat. Nic není dokonalé…
Zvídavá otázka navrch: Možná si říkáte, co se bude dít s fotografií, upravenou pomocí nějakého takto uloženého presetu v případě, kdy ho – třeba omylem, nechtěně – v editačním okně smažu? Úpravy fotografie zůstanou zachované podle uživatelského nastavení. Takže se vlastně nic nestalo, protože si je můžete okamžitě znovu uložit.
A otázka číslo dvě: Co se stane s presety, uloženými příkazem Record All Adjustments „do programu“, dojde-li na aktualizaci NX Studia? Podle mých zkušeností po několika upgradech… nic. Tedy nic, co by bylo na škodu věci. Najdete je tam, kde je hledat budete, na svém místě.
Něco málo navíc
Všechny tři výše popsané postupy uloží (nebo dočasně zkopírují), jak už jsem psal, pouze úpravy v paletě Adjustment. Jenže v menu Image se nacházejí ještě další úpravy, byť jich není moc. Je zde rotace snímků a také hodnocení a štítkování; a tato nastavení se do uložených nepromítnou.
Nevadí, jde to i jinak. Ostatně to, co bude popsáno dále, platí pro jakékoliv úpravy, tedy i ty, které provedete v paletě Adjustment. Ovšem… pouze jednorázově – nikam se neuloží pro pozdější využití.
Předpokládám, že sami dobře víte, jak na to. Je to velmi jednoduché. Zkrátka označíte miniatury fotografií, které chcete shodným způsobem upravovat (což mimo jiné znamená, že musí být všechny v jedné složce) a jednoduše postupně provedete jedno nastavení po druhém. Není to nejelegantnější řešení, ale nějakou práci to přece jenom ušetří.