V únoru tohoto roku byla představena digitální zrcadlovka Nikon D810A jakožto fotoaparát vycházející z „normálního“ Nikonu D810, ovšem speciálně upravený pro astrofotografii. V redakci Nikonblogu jsme získali další demosnímky pořízené touto zrcadlovkovou specialitou a také dvě působivá časosběrná videa.
Předtím, než se budete kochat fotografiemi vzdálených mlhovin, polární záře a dalších astronomických úkazů, zopakujme si základní informace o samotném Nikonu D810A.
Tady H-alfa, jak mě vidíte?
Zásadní úpravou Nikonu D810A je přepracovaný infračervený filtr (IR), který je čtyřikrát citlivější v oblasti spektrální čáry vodíku H-alfa (vlnová délka přibližně 656 nm). Poprvé tak lze fotoaparátem Nikon zachytit skutečné barvy mlhovin, emitujících v oblasti vlnové délky čáry vodíku H-alfa, bez nutnosti dalších úprav fotoaparátu. Touto modifikací se „áčko“ liší od běžné DSLR, která mlhoviny snímá pouze jako jasy čili „černobíle“.
Nikon D810A navíc poskytuje řešení dalších problémů, se kterými se astrofotografové musí potýkat. Kromě časů závěrky Bulb (B) a Time (T) je k dispozici nový režim Long Exposure Manual (Manuální expoziční režim s dlouhými časy), jenž umožňuje nastavit dobu expozice až na 900 sekund. Pro minimalizaci vibrací během snímání mohou uživatelé aktivovat závěrku s elektronickou první lamelou a snížit tak riziko mikroneostrostí i v jemných detailech (to je shodné s modelem D810).
Při fotografování v režimu živého náhledu pomáhá virtuální funkce kontroly expozice pro časy Bulb (B) a Time (T). Stejně jako u D810 lze i u tohoto přístroje obraz v živém náhledu až 23násobně zvětšit, díky čemuž můžete zaostřit na milimetry přesně. Při fotografování s využitím hledáčku umožňuje nová červeně osvětlená indikace virtuálního horizontu ověřit správné vyrovnání fotoaparátu.
Doporučená prodejní cena Nikonu D810A: 97 990 Kč
Podrobné technické parametry najdete zde
Mlhoviny, polární záře i kometa
V následující galerii najdete desítku fotografií, jež pořídila trojice fotografů ještě předprodukčním modelem Nikon D810A. Věnujte prosím pozornost popiskům – najdete zde velmi zajímavé údaje o způsobu pořízení jednotlivých snímků. Zejména pokud se zrovna „noříte“ do tajů astrofotografie, mohly by vám podrobné informace o nastavení expozice pomoci při zlepšování vlastní tvorby.
Fotogalerie demosnímků z Nikonu D810A
Posledních pět snímků v galerii si můžete pro posouzení technické kvality stáhnout v plném rozlišení zde (117 MB).
Časosběrná videa
Autorem dvou krátkých časosběrů je Johannes Schedler, který pracoval s objektivem AF-S Nikkor 14–24 mm F2,8G ED, v obou případech plně odcloněným a s nastaveným ohniskem 14 mm. Použita byla citlivost ISO 3 200, manuální doba expozice 30 s. První časosběrné video se skládá z 1 000 snímků, druhé z 925 dílčích fotografií. Záznam videa tedy trval vždy asi 500 minut, tedy více než 8 hodin.