Krajina, to je vděčný evergreen všech fotografických časopisů a nejinak je tomu v novém vydání Digitálního fota s číslem 157, které právě teď najdete u vašich prodejců. Redakce tohoto fotografického magazínu věnovala hlavnímu tématu klasických dvanáct stran rozdělených do 21 bodů. Začínáme přípravou na cestu, pokračujeme na výběr nejvhodnější výbavy, a pak už to jde ráz naráz: nastavení fotoaparátu, filtry, světlo, kompozice, porušování pravidel…
Já bych ale čtenáře Nikonblogu rád upozornil na další dva zajímavé články. Hned za krajinářským tématem najdete tradiční rubriku Foto slovníček, která se v čísle 157 věnuje vadám objektivů. Dozvíte se zde vše o chromatické vadě, vinětaci či přezáření, ale také to, jak těmto optickým aberacím předcházet a opravovat je ať už ve fotoaparátu nebo při postprodukci v počítači.
A ještě jeden, tentokrát tak trochu bizarní článek. V rubrice Profi zóna si můžete přečíst rozhovor s třicetiletým belgickým fotografem Maartenem Mellemansem. Rozhovor je sám o sobě v pořádku, bizarní je způsob fotografování, respektive rovnou způsob života Mellemanse. Tento autor je totiž permanentně na cestách, na kterých poskytuje svoje fotografické služby za byt a stravu. Potřebujete nafotit svatbu? Ozvěte se Maartenovi, zaplaťte mu cestu, půjčte mu na pár dní svoji postel a koupelnu, dejte mu najíst a to je vše. Mimochodem, jsme-li u koupelen, pak na otázku „Jakých největších překvapení jste se při této práci dočkal“ tento belgický fotograf říká: „Každý má v koupelně tu samou podložku IKEA!“
Tisková zpráva
Digitální foto č. 157 – prosinec 2016
Ve velkém rozhovoru Digitálního fota představíme Rostislava Stacha, známého českého fotografa divoké zvěře. Mimo jiné nám prozradil, že na velikosti fotovýbavy nikterak nezáleží (jak si někteří fotografové myslí). Nedávno z Canonu přezbrojil na subtilnější Olympus a je nadmíru spokojen – nejen z toho důvodu, že si polehčil o 11 kg.
Zajímavé jsou i zkušenosti mladého belgického fotografa Maartena Mellemanse, který se zbavil většiny majetku, žije na cestách a na nejnutnější potřeby si vydělává fotografováním. Své služby nabízí za byt a stravu.
V rubrice Fotovýbava pak najdete souboj plnoformátových zrcadlovek, podrobný test vlajkové lodi Fujifilmu, digitální dálkoměr bez displeje, velké srovnání amatérských zrcadlovek a bezzrcadlovek či test jednoho z nejkrásnějších fotobatohů na současném trhu.
Rady profesionálů
Petr Hricko
Pomáhat druhým se dá všelijak, dokonce i pomocí fotografií
Royal Photographic Society
Výběr nejlepších fotografií z mezinárodní soutěže
V hledáčku
Přehled nejzajímavějších novinek, které se objevily na trhu
Foto projekty
Několik kreativních a originálních fotografických nápadů
Tajemství velkolepých krajin
Velký průvodce krajinářskou fotografií
Vady objektivů
Jak čelit optickým vadám objektivů
Snímky pod lupou
Podrobná analýza inspirujících fotografií
Portfolio
Nevšední fotografické příběhy Diny Belenkové
Zkušenosti z praxe
Maarten Mellemans je fotografem za byt a stravu
Rostislav Stach
Představujeme jednoho z nejznámějších českých wildlife fotografů
Testy nejžádanější fotovýbavy
Olympus OM-D E-M1 Mark II
Naše první dojmy z nové vlajkové lodě od Olympusu
Fujifilm X-T2
Jaký je fotoaparát pro akční scény z dílny Fujifilmu?
Nikon D810 versus Pentax K-1
Souboj špičkových zrcadlovek s plnoformátovými snímači
Leica M-D (typ 262)
Digitální dálkoměrný fotoaparát bez displeje
Fotoaparáty pro začátečníky
Přímé srovnání sedmi oblíbených modelů pro amatéry
Peak Design Everyday Backpack
Nejkrásnější a nejpropracovanější fotobatoh na trhu?
2 komentáře
Chybička se vloudila – na ukázkových stránkách porovnání D 810 a K 1 – je u snímače Nikonu uvedena velikost 26 MB a u K 1 36. Samozřejmě patří k D 810 také těch 36 MB.
Vím o tom. Bohužel je to údajně chyba už od britské verze…