Zoner Photo Studio 15 – hromadný filtr. Funkce, kterou budete milovat

Sliby se mají plnit a tak zde máme první článek o programu Zoner Photo Studio – aktuálně ve verzi 15. Všimněte si, že nepíši „první díl“, protože jsem se rozhodl, že texty o ZPS nebudu koncipovat jako ucelený návod k použití či na sebe navazující sérii tutorialů. Ostatně nedělám to ani u „našeho“ Capture NX 2. Současné softwary jsou obvykle natolik jednoduché na ovládání, že základní funkce zvládne každý i bez sáhodlouhého vysvětlování. Zoner Photo Studio je navíc primárně český program, který s vámi komunikuje rodným jazykem, čili o to více se s ním pracuje snadněji. Články tedy budou různé a vy neuděláte chybu, když svá preferovaná témata napíšete do diskuze.

Začínáme funkcí, kterou na Zoner Photo Studiu považuji za jednu z nejgeniálnějších a v podstatě skoro výhradně kvůli ní (a ZPS pochopitelně) mám na počítači Apple virtualizované Windows – Hromadný filtr.

Do galerie přes internet

Netvrdím, že každý, ale velmi mnoho fotografů má své snímky na některé z mnoha webových galerií. Existují sice i takové, do kterých lze fotografie nahrát v plném rozlišení, většina autorů však svou tvorbu jen tak „všanc“ internetovým pirátům nedává a snímky publikuje v rozlišení menším. K tomu na ně „pro sichr“ (sice proti kradení zbytečně, ale dobře to vypadá) přidává vodoznak. To jsou sice jen dvě pracovní operace, k nim je ale třeba přičíst doostření po zmenšení, uložení pod novým názvem a třeba i do nové složky, mnohdy též konverze z bezztrátového TIFFu do „internetového“ JPEGu, a tak bychom mohli pokračovat dál.

Dělat všechno ručně se hodí maximálně tak u pěti snímků. Jenže do galerie se většinou posílá větší množství fotografií – chce to tedy takzvaně dávkové zpracování. A jsme u funkce Hromadný filtr Zoner Photo Studia. Aby ale nedošlo ke špatnému pochopení nebo zjednodušení tohoto výkladu – funkce Hromadný filtr se samozřejmě dá použít i pro jakýkoliv jiný účel, kdy potřebujete rychle zpracovat větší množství fotografií.

Všechno zároveň

Pro takříkajíc edukativní potřebu zůstáváme u našeho modelového příkladu – přípravy snímků pro nahrání do internetové galerie. Je jasné, že fotografie, se kterými chcete pracovat, máte v jedné složce, nezbývá vám tedy nic jiného, než je nejprve označit. Pak už se jde na věc – klepněte na menu Upravit | Hromadný filtr. Rychleji to jde pomocí klávesové zkratky Ctrl + Q.

Zoner Photo Studio – hromadný filtr

Udělejme si nyní rychlý průzkum dialogového okna Hromadný filtr: Vlevo ve sloupci vidíte náhledy fotografií, které jste si zvolili ke společné úpravě. Pokud byste si to ještě chtěli rozmyslet, pomocí tlačítka Odebrat dole pod tímto sloupcem můžete zvolené snímky z výběru vyjmout. Střední horní část zabírá zatím jeden náhled prvního snímku – vedlejší místo, prezentující náhled po úpravách, je zatím prázdné, protože žádné funkce nebyly ještě zvoleny.

Zoner Photo Studio – hromadný filtr Pozor – způsobů náhledů na fotografie je ale více – uživatelsky je lze zvolit pomocí čtyř tlačítek vpravo nahoře. Význam pochopíte velmi rychle: Červené políčko znamená cílový obrázek, modré původní fotografie. Můžete tedy mít obě dvě buďto vedle sebe nebo nad sebou, případně lze nechat zobrazovat jen původní nebo jen cílovou fotografii. Trochu bude také záležet na tom, jak velký máte monitor…

Zoner Photo Studio – hromadný filtr Zůstaneme-li ještě u náhledů, pak k nim se vážou navíc 4 + 3 tlačítka vlevo nahoře. Význam lupy s plusem a minusem, stejně jako tlačítka 1 : 1 vysvětlovat nehodlám, to čtvrté pak zobrazuje celý snímek. Trojice vedle začíná zobrazením (nebo skrytím) malého jasového histogramu, dále přepalů a poslední tlačítko zajišťuje zobrazení proužku s informacemi o snímcích. To bychom měli, je čas jít k samotným hromadným funkcím…

Nejprve naplnit zásobník

Pravý sloupec, nad kterým nyní pouze „svítí“ u popisky Filtry tlačítko se zeleným plusem, je zatím prázdný a vy jej musíte naplnit požadovanými funkcemi. Logicky začnete klepnutím na ono plus.

Zoner Photo Studio – hromadný filtr

Objeví se menší dialogové okno s nabídkou všech funkcí, které můžete použít v Hromadném filtru. Nepočítal jsem je, ale jak sami jistě uznáte, je jich požehnaně. V rámci našeho příkladu jsem nejprve vybral funkci Změna rozměrů. Její titulek se ihned objevil v pravém sloupci a v prostoru pod náhledy fotografií přibyly ovládací prvky této funkce.

Zoner Photo Studio – hromadný filtr

Není cílem tohoto tutorialu popisovat detaily jednotlivých funkcí – zde bych jen upozornil na další výbornou věc – a to, že v rámci zmenšení (nebo i zvětšení) snímku máte možnost jej zároveň doostřit. Což je postup, který byste měli dělat vždy při změně rozměrů fotografie.

Pojďme ale dále. Opět klepněte na zelené tlačítko plus a přidejte tentokrát funkci Okraje a rámečky – pomocí ní můžete dodat fotografii rámeček. Doporučuji pouze decentní, bílé, nenápadné orámování…

Pak je třeba vložit vodoznak. Nejjednodušeji to uděláte pomocí funkce Text do obrázku, máte-li například vlastní logo, použijte místo toho Obrázek do obrázku. Je ale jasné, že v tomto případě musíte mít toto logo již připravené a uložené, ideálně na průhledném pozadí.

Zoner Photo Studio – hromadný filtr

Co bude dále? Já obvykle zpracovávám TIFFy, vyvolané z RAWu, takže jedním z dalších kroků je aktivování funkce Konvertovat soubor. Až poté volím Přejmenování. Mimochodem – jak konvertováním souborů, tak i přejmenováním automaticky vytváříte kopie původních snímků – nemusíte se tedy obávat, že byste si přepsali originály.

Zoner Photo Studio – hromadný filtr

Ulož, co se dá!

Zoner Photo Studio to má u všech funkcí, u hromadné pak logicky navíc pojištěno. O čem je řeč? O možnosti uložit nastavení pro příští použití. Tedy předně byste měli vědět, že předchozí nastavení si program automaticky pamatuje sám. Pro to, abyste funkci našli ve stejném stavu jako když jste s ní minule skončili, tedy nemusíte dělat vůbec nic. Pokud ale používáte specifická nastavení a ještě je měníte, měli byste vědět, že ZPS vám je umožní uložit.

Zoner Photo Studio – hromadný filtr V rámci funkce Hromadný filtr jednak umožní uložit dílčí nastavení každé použité funkce. To najdete v sekci Nastavení vlevo nahoře v části pro ovládací prvky funkce. Uložení provedete po klepnutí na tlačítko se symbolem diskety (jestli ještě víte, co to je), vyvolání uložených parametrů funkce pak vyberete z pop-up menu vedle.

Zoner Photo Studio – hromadný filtr Nastavení takzvaně celkové pro dialog Hromadný filtr najdete vpravo dole v sekci Globální nastavení. Ta vypadá úplně stejně jako „obyčejné“ Nastavení, ale ukládá již také použité filtry ve sloupci nad touto sekcí a stejně tak i jejich nastavení. Navíc zde najdete několik předpřipravených filtrů – ano, jsou to ty, které v Editoru obsahuje nová záložka Rychlé filtry.

Vše najednou

Jak se zdá, v tomto okamžiku vám už nic nebrání spustit akci! Použijte pro to tlačítko Aplikovat na vše v pravém spodním rohu okna. Pokud byste z nějakého, mně neznámého důvodu, chtěli Hromadný filtr aplikovat na vybrané fotografie jednotlivě, klepejte postupně na tlačítko Aplikovat. Je ale jaksi zřejmé, že to pak popírá význam této funkce… Takže klepněte přece jenom na Aplikovat na vše – a při dostatečném počtu fotografií a složitosti zvolených zásahů – si můžete jít uvařit zasloužené kafíčko, vše ostatní za vás zvládne Zoner Photo Studio sám.


Sdílej

2 komentáře

  1. Naprosto souhlasím, již pár let tento nástroj používám pro zmenšování foto na web nebo pro posílání emailem, na jedno kliknutí vše rázem hotovo. Používám i ukládání šablon např. foto na výšku, na šířku atd.Těším se moc na další díly o ZPS a díky předem.

  2. Dobrý den,
    zajímalo by mne, zda je možné v Zoneru (podobně jako ve Photoshopu) vytvořený hromadný filtr ukládá do nějaké konkrétní složky pod určitým názvem. Rád bych hromadný filtr poslal dalším editorům, aby ho nemuseli tvořit sami…
    Děkuji za odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *