Tak trochu ve stínu aktualizace firmwaru Nikonu Z 9 se krčí update mobilní aplikace Snap Bridge. Čerstvá verze Snap Bridge 2.11.00 přináší kromě režimu Wi-Fi STA pro bezdrátové propojení fotoaparátu a dalšího zařízení přes lokální Wi-Fi síť, také úplně novou funkci Easy Shooting Setup. O co jde? Na to jsme se podívali v praxi…
Motivové programy bez drátu
Easy Shooting Setup představuje jakousi alternativu motivových programů – čili jde o funkci určenou převážně začátečníkům nebo obecně těm uživatelům, kterým základní fotografické veličiny, jako je čas, clona, ISO, ale i vyvážení bílé či režim autofokusu, nejsou úplně jasné, respektive spíše si moc neví rady s jejich správným využitím. Možná také proto je tato funkce kompatibilní pouze s nejnižšími modely Nikon Z: Z 30, Z 50, Z fc a výjimku pak tvoří Nikon Z f.
O co jde přesně a jak to funguje? Pojďme si Easy Shooting Setup ukázat v praxi.
Na tomto místě důležitá vsuvka. Existují situace, kdy Snap Bridge odmítne nahrát nastavení do fotoaparátu. Možná jsem špatně hledal, ale v helpu se mi nepodařilo dohledat konkrétní důvody. Nicméně experimentálně jsem zjistil, že například nesmíte mít zapnutou elektronickou závěrku, a také někdy vadí „nestandardní“ vyvážení bílé (Kelviny, kalibrace).
Funguje to
Co se stalo s fotoaparátem po uploadu nastavení Easy Shooting Setup? Celý se „rozšteloval“ :-) U našeho modelovém příkladu s nastavením noční krajiny to tedy nebylo tak zásadní. Aktivovalo se ISO Auto, vyvážení bílé bylo nastavené na „sluníčko“, Picture Control Standard, režim „drive“ na Single a jednobodové ostření.
Pokud byste ale zvolili například program Pets a v něm „podprogram“ Active pets (Aktivní zvířata, zvířata v pohybu), kontrolou nastavení fotoaparátu zjistíte, že byl aktivován kontinuální autofokus s automatickou volbou bodu, režim sériového snímání, VR Sport, ISO a WB Auto a Picture Control taktéž Auto. Funkce tedy zjevně ví, co dělá…
Pro začátečníky a možná…
Jak jsem už napsal v úvodu tohoto článku, funkce Easy Shooting Setup je určená hlavně začátečníkům. Osobně, považuje se za mírně pokročilého :-), nevím, k čemu bych ji v praxi využil. Hlavně z toho důvodu, že zde nejde uživatelsky měnit jednotlivé parametry – každý program je pevně daný. Kdyby se ale možnosti uživatelského nastavení jednotlivých snímacích parametrů zpřístupnily, bylo by to jakési virtuální rozšíření uživatelských režimů U1 a U2, což by jaksi byla trochu jiná káva. Tak možná nad tím budou vývojáři také přemýšlet a v některé z dalších aktualizací Snap Bridge se dočkáme. Uvidíme…
Pod čarou
Připojení Wi-Fi STA jsem zatím netestoval, nicméně nemůžu se zbavit pocitu, že s posledním upgradem Snap Bridge byla „posílená“ také „běžná wifina“. Pokud Snap Bridge používáte buďto k bezdrátovému ovládání fotoaparátu a/nebo pomocí něj alespoň občas stahujete fotky do smartphonu, měli byste si, stejně jako já, všimnout o něco rychlejší odezvy při navazování spojení telefon/fotoaparát. A to je dobře :-)
6 komentáře
Moje zkušenost s novou verzi SnapBridge
Nevím čí to bylo, ale po upgradfe SnapBridge jsem musel fotoaparátry (8, 7II a Zf) znovu spárovat a podstoupit celý ten proces – než si na sebe foťáka a mobil „zvyknou“. Trvalo to docela dost dlouho.
Souhlaísm, že nová funkce easy shoting není pro mě – i když se pro Zf nabídla. ale, na rozdíl od pana Lindnera mě nepřišlo, že vzájemné propojení (samozřejmě po předchozím spárování) je rychlejší. Nezdá se mi, že by se wifina nějak „posílila“. Omlouvám se, že opět porovnávám SnapBridge a Leica fotos, ale u Leicy je propojení vpodstatě na jeden krok a velmi rychlé. Tady by asi vyvojáři Nikonu měli zapracovat a v nějakém novém firmware pro aparáty tu wifinu posílit. Připadá mi celou „věčnost“ než se vzájemně foťák a mobil „najdou“ a propojí. To už nemluvím o tom, že v době vzájemného „hledání“ občas na foťáku funkce propojeni spadne a je nutné ji znovu zapnout. Bylo by to bezesporu užitečnější než nová funkce Easy shooting – u níž si nedělám iluze, že najde nějakého masového využití.
Jinka ovšem SnapBridge užívám a považuji ho za (pro mne) velmi užitečný.
Zlatá stará zrcadlovka D5100 s otočným displejem :-)
A jak s tím souvisí otočný displej?
Když si můžu otočit displej a vidět na něj i z opačné strany fotoaparátu tak mi v mnoha případech stačí jen dálková spoušť a nemusím se trápit s aplikací, která se nejen co chvíli odpojí, ale má navíc hrozné zpoždění.
Mám D7500 a už jsem to s touto aplikací vzdal.Už se ani nesnažím to dále zkoušet.
Radim, nevzdávat to. Také jsem s tim v počátku „bojoval“, sle teď mi slouži dobťe. Hlavně na přenášeni fotek do mobilu, sle i ovládáni foťáku funguje spolehlive.
Honza