Už se ani nepamatuji, kdy naposledy jsem vám dával tipy na články z našeho bratrského Nikonblogu.sk – je tedy nejvyšší čas to napravit. Julo Kotus, šéfredaktor slovenského Nikonblogu neúnavně připravuje výborná témata, a já bych rád z článků publikovaných v nedávném období doporučil vaší pozornosti těchto pět.
Hľadám hĺbku pocitu, nie ostrosti… Anna Opinová
Pokud vám jméno Anna Opinová něco říká, ale nevíte, kam si jej zařadit, napovím vám. Tato mladá slovenská fotografka vyhrála kategorii Next Generation Award prestižní soutěže Nikon Photo Contest (psali jsme zde). No a Julo Kotus neváhal, a připravil s ní na Nikonblog.sk zajímavý rozhovor – čtěte zde.
Najmenší pancake na Nikon F bajonet
Už jsem to v upoutávkách na články slovenského Nikonblogu zmiňoval několikrát – Julo z železnou pravidelností testuje kromě nových produktů Nikonu také objektivy, které se už nevyrábí. V září připravil recenzi „palačinky“, objektivu Nikkor 45 mm F2,8P. Musím se pochlubit, osobně toto placaté sklíčko ve stříbrné verzi vlastním už mnoho let, a… se závěry testu se naprosto ztotožňuji. Čtěte zde.
30 dní na lodi za 10 minút na 80 000 snímkach
Zdá se mi, že časosběry tak trochu ustoupily z jakéhosi trendu, který byl zřetelný před pár lety. To však neznamená, že se ztratily ze světa. Stále je mnoho tvůrců, kteří vytvářejí dechberoucí časosběrná videa, po jejichž zhlédnutí si jednoduše řeknete wow! Pravděpodobně to učiníte také až dokoukáte desetiminutový časosběr autora, který se tituluje jako JeffHK. Ve svém snímku zachytil svýn Nikonem D750 30denní plavbu na zámořské nákladní lodi. Timelapse video se skládá z 80 000 snímků, více čtěte tady.
Pravda o mestskom odpade objektívom Kadira van Lohuizena
Miluji dokumentární fotografii, která má nevyčerpatelné množství námětů. Bohužel některé z nich nejsou zrovna pozitivní, a v případě tvorby evropského ambasadora Nikonu Kadira van Lohuizena doslova ani voňavé. Kadir totiž dokumentoval problematiku odpadu, kterého je po nás lidech na této planetě čím dál víc. V šesti městech světa, v Evropě, Asii, Africe a Americe, fotografoval nakládání s odpady. O tom, že to skoro nikdy nebyla příjemná práce, si přečtěte v článku.
Mojou úlohou je byť pozorný a reagovať na dej bez toho, aby som na neho vyplýval. Svadobný fotožurnalista Martin Beddall
Na závěr něco příjemnějšího. Chce se mi napsat, že svatby dnes fotí každý druhý člověk (všimněte si, že nepoužívám slovo fotograf), který si koupí digitální zrcadlovku. Ano, existuje poměrně malá skupina špičkových svatebních fotografů. Ale málokdo z nich pracuje vysloveně reportážním způsobem a může tak, jako Martin Beddall, sám sebe nazývat svatebním fotožurnalistou. Za mě skvělé, čtěte zde.