Nejlepší cestovatelské reportáže 4. kola Fotky Nikonblogu

Že fotografové nevyrazí na cesty bez foťáku, to je jasná věc. Dokonce znám takové, kteří fotí jen mimo rodnou hroudu. Tudíž se dalo předpokládat, že snímky, které jste poslali do 4. kola soutěže Fotka Nikonblogu s tématem Reportáž z cest (série), budou stát za to. Trochu jsme vám sice zkomplikovali zadání požadavkem série fotografií (k tomu o něco později), ale i tak je na co se dívat. Nejprve si pojďme představit tři nejlepší autory cestovatelských reportáží.

Jeden lepší než druhý

Než naše tři nejlepší fotoreportéry představím, respektive ukážu jejich cestovatelské série, musím se k něčemu přiznat. Při hodnocení 4. kola Fotky Nikonblogu jsem byl moc rád za to, že neurčujeme jednoho, ale hned tři (rovnocenné) vítěze každého kola naší soutěže. Mezi špičkou tohoto kola byla totiž úroveň vzácně vyrovnaná. Říci, že ten či onen autor je lepší, se mi zdá skoro nemožné. Tudíž bez ohledu na pořadí – následují tři nejlepší fotografové 4. kola Fotky Nikonblogu a jejich snímky.

Lucka Mojžíšová: Tábor SPOLU (pro rodiče s malými dětmi cca od narození do 5 let)

Lucka Mojžíšová: Tábor SPOLU (pro rodiče s malými dětmi cca od narození do 5 let) 1/9 | Tábořiště za deště
Lucka Mojžíšová: Tábor SPOLU (pro rodiče s malými dětmi cca od narození do 5 let) 1/9 | Tábořiště za deště

Stanový tábor, kde u podsad trůní nočníky, to je námět pro reportáž sám o sobě. Když se k tomu přidá ne zrovna přívětivé počasí, což dětem vůbec nevadí, protože jak víme, bahýnko je lepší než Lego, a chodit v gumových holínkách je prostě nejvíc, má fotografka vcelku usnadněný úkol. Lucii musím velmi pochválit za úhel pohledu, přesněji tedy výšku pohledu. Divákům přináší svou reportáž z pohledu prcka účastnícího se tábora, a tak to má jednoduše být. K tomu naprosto vhodně zvolené černobílé zpracování, tudíž ocenění je na místě.


Soňa Šerá: Velehrad – Dny lidí dobré vůle

Soňa Šerá: Velehrad – Dny lidí dobré vůle 1/9
Soňa Šerá: Velehrad – Dny lidí dobré vůle 1/9

Úplně vidím to dilema Soni Šeré, kdy se rozhoduje, kterou fotografii z Dnů dobré vůle na Velehradu do své soutěžní série zařadit. Dost možná si říkala něco ve smyslu: „Jenom devět snímků? Proč nedali do pravidel aspoň dvacet?“ Ano, sestavit takto krátkou sérii je mnohdy obtížnější, než fotografie pořídit. A že při akci, jako jsou velehradské dny dobré vůle, to jde samo. Soňa Šerá se nicméně s výběrem vypořádala výborně, malou výtku mám jen k řazení fotografií, což je v reportáži taktéž nezanedbatelný „parametr“. Například druhý snímek měl být až někde ke konci, ale budiž – jako celek jde o výbornou reportáž.


Lenka Zavadilová: Azory – vypouštění býků do ulic

Lenka Zavadilová: Azory – vypouštění býků do ulic 1/8
Lenka Zavadilová: Azory – vypouštění býků do ulic 1/8

Lenka Zavadilová využila možnosti poslat do soutěže dvě reportážní série ze svých cest – a udělala dobře. Obě dvě reportáže pořídila na Azorských ostrovech, a obě dvě zde zveřejňujeme, protože v tomto žánru je Lenka bezpochyby jako doma. Její pohled je vzorově „reportážně širokoúhlý“ – čili nevidí jen to, co se zrovna v ohnisku děje odehrává, ale kouká kolem sebe, zachycuje kontext příběhu, vtahuje diváka do scény jeho vlastním pohledem. Hlavními aktéry její reportáže nejsou jen býci, svádějící fotografa k atraktivnímu prvoplánovému cvakání, nýbrž všechno, co se kolem nich odehrává. A tak to má být.

Nikonblog gratuluje třem nejlepším autorům cestovatelských fotoreportáží!

Od hororu k zasněžené Praze

K dalším třem fotoreportážím už jen krátce. Výše jsem napsal, že Lenka Zavadilová poslala dvě série z Azor – zde je druhá. Z černobílé na barvu, od adrenalinu k poklidnějším církevním slavnostem. Všimněte si, že autorka se „nebojí“ zachytit ani záběry jako je úklid ulic čili události související s akcí nepřímo. I to je samozřejmě správně.

Lenka Zavadilová: Azory – církevní svátky

Lenka Zavadilová: Azory – církevní svátky 1/9
Lenka Zavadilová: Azory – církevní svátky 1/9

Jan Kočičák Kočí: Rvačov – dům oběšených panenek

Jan Kočičák Kočí: Rvačov - dům oběšených panenek 1/8
Jan Kočičák Kočí: Rvačov – dům oběšených panenek 1/8

Jan Kočičák Kočí vsadil na poněkud hororové, ale z pohledu fotografa atraktivní prostředí domu oběšených panenek ve Rváčově na Pardubicku. Přestože se svého úkolu zhostil se ctí, moje malá výtka směřuje k přílišnému zaměření na detail. Chápu, že je to pro fotografa lákavé, ale raději bych třeba viděl onu chalupu více zasazenou do okolí.


Lukas Najman: Sníh v Praze

Lukas Najman: Sníh v Praze 1/7 | I Nuselský most může mít své kouzlo
Lukas Najman: Sníh v Praze 1/7 | I Nuselský most může mít své kouzlo

Nejklidnější reportáž z ročního období, které nás zanedlouho čeká – a také myslím jediná série, která není z jednoho místa a jednoho děje či akce. I takové cykly fotografií však do tohoto žánru patří. Reportáž ze zimní Prahy jednoduše nepořídíte na jednom místě :-) U Lukáše Najmana – a v tomto výběru také u Lucky Mojžíšové – jsem byl potěšen „individuálními“ popisky k jednotlivým fotografiím. To by mimochodem mělo být samozřejmostí u každé reportážní série.

Sportem ku zdraví…

A jak to pokračuje dál, to jistě víte :-) My však po vás v 5. kole Fotky Nikonblogu nechceme, abyste se sportu aktivně účastnili (byť jinak vám to osobně vřele doporučuji), ale abyste z rozličných sportovních událostí přinesli skvělé fotografie – zastaveného okamžiku. Protože téma předposledního soutěžního klání zní Sport – zastavený okamžik. Podrobné zadání najdete v minulém článku, my se už nyní těšíme na vaše dechberoucí snímky!

Sdílej

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *