Co se stane, je-li v hledáčku fotoaparátu vaše rodina, jejíž součástí je i delfín? Ve 22. tématu #CreateYourLight se s mirrorless fotoaparátem Nikon Z fc a fotografem divokého oceánu a ambasadorem Nikonu Georgem Karbusem vydáme do nádherné přírody v okolí Lahinch na západním pobřeží Irska. George je skvělý fotograf a zároveň zkušený surfer a free-diver, který už 17 let dokumentuje život v oceánech po celém světě.
George na chvíli opustil žánr, kterému se věnuje profesionálně, aby s Nikonem Z fc nafotil nestylizované momentky své rodiny – manželky Kate, syna Joshua, dcery Natálie, ale také zvířecích členů rodiny, zlatého retrívra Sky a delfína Malinkou.
Nastavení jako profík
Spolupráce je o společném zájmu a komunikaci. Nemůžete pracovat s objektem nebo prostředím, pokud je vaše výbava překážkou. Lehké tělo Nikonu Z fc je vybavené ovládacími voliči, kterými jednoduše nastavíte rychlost závěrky a clonu – ideálně při focení v manuálním režimu. George zároveň rád používá automatickou citlivost ISO. S takovým nastavením si nemusíte dělat starosti zdali máte správně nastavenou expozici. Jednoduše nastavíte rychlost závěrky a clonu – co je vaše priorita –, a zbytek dokončí fotoaparát za vás.
George si pochvaluje také možnost komponování záběru na LCD monitoru. Je to první výklopný a otočný displej v produktové řadě Z. Svoje záběry díky tomu můžete komponovat z jakéhokoliv úhlu bez toho, abyste museli přemýšlet o tom, která pozice je nejlepší.
Foťte rychle, nejlepší záběr najdete později
Delfín Malinká, plovoucí ve vlnách v okolí Lahinch, Natálie na koni, Joshua na surfu nebo skateboardu – všichni milují pohyb v nádherné krajině v okolí svého domova.
Vysoká frekvence snímání a automatické ISO umožňují Georgovi zachytit svoji akční rodinu.
Zachyťte pohyb. Členové rodiny nikdy nepostojí a Georgova rodina není výjimkou.
Je důležité pořídit dostatek snímků, abyste maximalizovali svoji šanci, že některý z nich dobře vystihne řeč těla a skutečně zachytí nejlepší moment aktivity. Jak George říká – digitální záběr nic nestojí. Podržte prst na spoušti a později vyberete ten nejlepší snímek. Můžete ořezat okolí, abyste dostali záběr takový, jaký si představujete. Akce znamená pro Georga radost z pohybu jeho objektu.
S frekvencí snímání 11 sn./s má George „v ruce“ množství fotografií. Za denního světla můžete nastavit vysokou rychlost závěrky a nízké clonové číslo – umožní vám to zmrazit akci a dosáhnout ostré detaily.
Zůstaňte v přítomném okamžiku
Je velmi jednoduché jít ven s plánem, co chci vyfotit. Když je to vlastní rodina, máte výhodu v tom, že svůj objekt znáte. Fotíte-li doma, znáte i prostředí. Vše je připravené na dokonalý záběr.
Ale nakonec je to takto: Když se příliš soustředíte na dopředu vymyšlený záběr, mohou vám uniknout právě ty nečekané situace, které oživí vaše momentky. Aby bylo focení skutečně o rodině a prostředí, podle Georga stačí jednoduše být s rodinou, přizpůsobit se tomu co se děje, a jak se to děje.
„Když jste v přítomném okamžiku a přirozeně cvakáte, to je kouzlo každé fotografie.“
George fotografoval svoji rodinu v přírodě, kterou miluje. Okolí, v němž žije vaše rodina, může být úplně jiné! Ale kdekoliv, doma, na zahradě, v místním parku – vždy se můžete přizpůsobit a zachytit okouzlující snímky.
Vynikajícím tipem pro zrychlení práce s fotoaparátem, je přidání oblíbené funkce na tlačítko Fn. Jednoduše zvolte Menu uživatelských funkcí | f Ovládací prvky | f2 Uživ. přiřaz. ovl. prvků (fotogr.), a vyberte funkci, kterou poté budete pomocí tlačítka Fn ovládat.
Vezměte sebou správný objektiv
Spolupráce je obousměrná cesta. Chcete-li vaší rodině ulehčit spolupráci s vámi, musíte být připravení. Znamená to výběr správného objektivu do prostředí, v němž budete fotit.
Při focení Natálie ve „zvonkovém lese“ použil George rychlý pevný objektiv Nikkor Z 28 mm f/2,8 SE, aby získal malou hloubku ostrosti a bokeh. Když se přesunul do zátoky, aby nafotil Kate s delfínem, vyměnil objektiv za zoom Nikkor Z DX 50–250 mm f/4,5–6,3 VR, který využijete na portréty i ostré záběry vzdálenějších objektů.
Použijte clonu – mějte pod kontrolou hloubku ostrosti
Fotit více členů rodiny naráz je výzva, zvláště, je-li jedním z nich delfín. Při nestylizovaném záběru si nemůžete být jistí, zdali jsou vaše objekty v záběru hledáčku nebo v jedné rovině zaostření.
Při focení na střední hodnotu clony (George použil při focení delfína F6,3) dostanete poměrně velkou hloubku ostrosti, která umožní to, aby bylo proostřených více objektů, i když jsou od sebe vzdálené. Čím je clonové číslo nižší, tím dosáhnete menší hloubky ostrosti a většího rozostření pozadí. Vyšší číslo clony znamená naopak větší hloubku ostrosti.
Jestliže fotografujete objekty ve vodě za jasného dne, je dobré použít polarizační filtr. Polarizace omezí reflexy a vy zachytíte na vašem objektu více detailů a výraznější barvy.
Buďte nestylizovaní i vy!
Jak vyprávíte příběh vaší rodiny? Pózují vám její členové, nebo fotíte jenom tak „od pasu“? Plánujete snímky nebo se necháte unášet vývojem situace? Ukažte nám svoje oblíbené momenty – sdílejte je na sociálních sítích, označte je tagem #CreateYourLight – možná se pak objeví také na našich kanálech.
Jeden komentář
Udivuje mne, že u širokouhlého objektivu ( 28 mm) mluvíte o malé hloubce ostrosti, a také výraz “rychlý” objektiv. V době fotografie / filmu na filmovou surovinu se hodně citlivému materiálu říkalo “fast”. A objektivy v angličtině zvané “high speed” byly česky “vysoce světelné. ( Fotografuji asi od roku 1954, profesí jsem byl 39 let u filmové převážně 35mm kamery při natáčení celovečerních filmů. )