Jako vždy s příchodem nového fotoaparátu, upgraduje Nikon také svou „vývojku RAWů“, program NX Studio, který si každý uživatel může zdarma stáhnout z webu Nikonu. S příchodem Nikonu Z 8 je do NX Studia přidaná podpora NEFů a formátu HEIF tohoto fotoaparátu, plus podpora dalších nových funkcí, které Zet osmička přináší.
Vyhrazeno pro Z 8
Podrobný seznam aktualizací NX Studia najdete níže – kromě podpory novinek Nikonu Z 8 jako vždy nová aktualizace také opravuje některé dřívější chyby.
NX Studio v nejnovějším sestavení jsem nainstaloval a chtěl vyzkoušet nový formát HEIF. Nemaje soubory z Nikonu Z 8, vzal jsem fotku z iPhonu a ejhle… nefunguje to – vůbec se nezobrazí. Problém je pravděpodobně v tom, že HEIF není obrazový, ale kontejnerový formát, který může obsahovat data v různém kódování. Apple používá příponu HEIC, což je HEIF kódovaný formátem HEVC (High Efficiency Video Coding). Lze tedy předpokládat, že fotografie z Nikonu Z 8 budou kódované v AV1 (AVIF), což je otevřený formát. Z dat jiných mirrorlessů nefunguje ani export do HEIF.
A konečně, na data z jiného fotoaparátu než Nikon Z 8 nereaguje ani nová funkce Portrait Enhancements (Vylepšení portrétu), takže si holt budeme muset počkat na reálné NEFy z Z 8.
Změny uvedené aktualizací z verze 1.3.2 na verzi 1.4.0
- Byla přidána podpora fotoaparátu Z 8.
- Byla přidána podpora snímků NEF (HLG) a HEIF vytvořených ve fotoaparátu.
- Byly přidány nástroje [Skin softening] (Změkčení pleti) a [Portrait impression balance] (Vyvážení vzhledu portrétu) do položky [Portrait Enhancements] (Vylepšení portrétu) na kartě [Adjustments] (Nastavení); hodnoty pro tato nastavení lze navíc nyní zobrazit v položce [File & Camera Information] (Informace o fotoaparátu a souboru) na kartě [Info] (Informace).
- Byly přidány možnosti [HEIF (HLG)] a [HEIF (PQ)] u položky [Export as] (Exportovat jako).
- Zadání v položce [Categories] (Kategorie) na kartě [XMP/IPTC] mohou mít nyní délku až 256 znaků.
- Pomocí gest stažení a roztažení prstů můžete nyní používat zvětšování.
- Lze snáze klikat na ikony pro tvorbu bodů [Color Control Point] (Kontrolní body barev).
- Byly vyřešeny následující problémy:
– Při tisku snímků s vybranou možností [Outside Bottom Right] (Vnější strana vpravo dole) v položce [User Comment] (Komentář uživatele) > [Position] (Pozice) docházelo někdy k chybám.
– Snímky NEF (RAW) exportované ze softwaru ViewNX 2 po editaci byly v některých případech zkreslené.
– Profily pro snímky exportované ve formátu NEF (RAW) někdy neobsahovaly očekávané informace.
– Uživatelská nastavení vytvořená pomocí položky [Custom Settings for Adjustments Palette] (Uživatelská nastavení pro paletu Nastavení) nebylo možné přejmenovat.
– Výběr jiného barevného profilu zobrazení než sRGB vedl v některých případech k zobrazení odlišných barev v softwaru NX Studio oproti barvám zobrazeným v jiných aplikacích.
– Snímky pořízené s externím úložištěm vybraným jako cíl v aplikaci Camera Control Pro 2 nebo NX Tether se někdy nezobrazily ihned po expozici.
– Profily tiskáren nebylo možné vybrat pomocí položky [Specify Color Profile] (Určení barevného profilu) > [Printer Profile] (Profil tiskárny) v dialogovém okně tisku softwaru NX Studio.