Nejnovější 19. téma výzvy #CreateYourLight je věnované výtvarnému portrétu s francouzsko-senegalskou fotografkou Delphine Diallo. Delphine každou svojí fotografií vypráví příběh. Fotografie je mnohem víc, než jen obyčejný obraz. Fotografka k tomu říká:
„Fotografie má vyjadřovat myšlenku, poselství nebo pocit. Moje práce zrcadlí vlastní životní zkušenosti, příběhy mých modelů a moje hluboké emoce ze světa, ve kterém žiji.“
Delphine Diallo je vizuální umělkyně, působící v newyorském Brooklynu. Fotografuje 25 let a od začátku kariéry používá Nikony. Její vášeň pro fotku pramení ve vlastní síle šířit odkaz. „Uměleckou fotografii vnímám jako nástroj vyjádření a způsob, jak pomoci vytvořit společnost bez předsudků. Fotografie je mým prostorem pro přijetí, integritu, moudrost, krásu, sílu, víru, tajemství a univerzální podstatu.“
„Vyrůstala jsem s matkou, která byla malířkou, specializující se na olejovou malbu. Už v mladém věku jsem zjistila, že mi velmi dobře jde kreslení tváří, a objevila jsem v sobě zájem o lidskou anatomii a to, jak souvisí s dějinami umění. Potom, když mi matka věnovala první fotoaparát – Nikon EM – začala jsem přistupovat k fotografii, jako bych vytvářela vlastní výtvarné dílo – s detaily a přesností.“
„Výtvarná fotografie propojuje umělce (fotografa), jeho nástroj (v mém případě Nikon Z 7II), model a pózu, přičemž v každém portrétu je umělcova vize.“
Delphine nám poskytla svoje nejlepší tipy, jak fotit tento styl, a proč je pro tento styl fotografování Nikon Z 7II ideálním foťákem.
Jako model si vyberte silnou osobnost a vytvořte vztah
Toto je klíč k vytvoření silné fotografie. Vždy hledám někoho, kdo může vyprávět výjimečný příběh, a zároveň je to člověk, s nímž cítím spojení. Mnoho času trávím posloucháním příběhů z jejich životů, a pokouším se vytvořit si před focením vztah. Toto je prvořadé pro zachycení autentického obrazu – čím víc o svých modelech víte, tím důležitější bude pro vás jejich fotografie.
Mám tendenci fotit černé ženy. Vyrůstala jsem jako černoška, a nikdy jsem je neviděla interpretované skrz fotografii tak, jak by mohly být. Ráda se zaměřuji na vytvoření ikonické vize černé ženy – to je můj cíl.
Pochopte svojí vizi a příběh, který chcete vyprávět
Na fotografii je krásné to, že některé příběhy mohou být vyprávěné i beze slov. Ale je důležité, aby byly správně pochopené. Nezapomeňte na to ještě před focením, protože bez příběhu nemůžete nikoho inspirovat. Když fotografuji svoje modely, stávají se hlavními hrdiny. Když si s nimi povídám, jsem svědkem jejich světa a vnitřní krásy, a jejich příběhy se skrze můj objektiv promítají do obrazu.
Hledání světla
Studujte přirozené světlo, a naučte se vystihnout ty nejlepší momenty dne. Ráda fotografuji při brzkém ranním světle nebo později po poledni, při západu slunce. To jsou nejteplejší momenty, vytváří na fotografii jemné světlo, které je pro výtvarné vyznění klíčové. V takových podmínkách jsem zvyklá pracovat s citlivostí ISO 400 a clonou F4. Fotografie dostane ostrý výraz. Umělé světla takový efekt nemají – zkoušejte a foťte v prostorách s velkými okny, nebo, pokud to počasí dovoluje, venku.
Vyberte správný kit
Výběr správné techniky je u uměleckého portrétu nevyhnutelný. Jste umělec, fotoaparát a objektivy jsou vaše nástroje. Můj aktuální fotoaparát – Nikon Z 7II – mně pomáhá vytvořit neuvěřitelně nádherné fotografie. Funkce rozpoznávání očí mi dává v průběhu focení svobodu, protože fotoaparát zaostřuje za mě. Lehké tělo má úžasný dynamický rozsah s nastavením ISO v rozmezí 64–25 600. Focení je tak jednoduché a já se cítím sebejistě u každého záběru. Když fotografuji s objektivem Nikkor Z 85 mm f/1,8 S, výsledky jsou ohromující. Objektiv ostře zachycuje každý detail a dodává obrazu hloubku, díky čemuž vypadá jako malba.
Buďte trpěliví
Málokdy se podaří perfektní záběr hned. Dejte si odstup, čas, nebuďte frustrovaní. Stejně tak mějte trpělivost s vašimi modely a ubezpečte se, že vám důvěřují. Komunikujte s nimi tak, aby rozuměli vaší představě. Oběma vám to pomůže dosáhnout výsledků jaké chcete, a zpříjemní vám to zážitek z focení.
Tip Nikon školy – výtvarný portrét
Nikon Z 7II má několik snímacích režimů a nové nastavení automatického zaostřování, což umožňuje plnou kreativní kontrolu nad vašimi snímky, a velmi to ulehčuje pořízení skvělých portrétů. Při focení portrétů doporučujeme použít buďto funkci automatické detekce očí (Eye AF), která „drží“ zaostření na očích při focení nebo i videu, anebo funkci jednobodového automatického zaostřování (Single point AF), které vám umožní manuálně zvolit ostřicí bod pokud nevidíte modelu přímo do tváře.
Pro maximalizaci účinku fotografie pracujte buď s prioritou clony (A) nebo v manuálním režimu (M). V prioritě clony si uživatelsky nastavíte pracovní clonu, a fotoaparát pak automaticky „dodá“ čas závěrky podle aktuální hladiny osvětlení a nastavení ISO. Takto budete mít pod kontrolou úroveň rozostření pozadí na fotografii. Funguje to velmi dobře se světelnými objektivy jako je například Nikkor Z 85 mm f/1,8 S při cloně F1,8.
Manuální režim (M) fotografovi umožní ještě mnohem kreativnější přístup, protože si můžete nastavit vlastní hodnoty clony i závěrky. Můžete zvolit vysokou rychlost závěrky a „zmrazit“ model, nebo záměrně nastavit delší čas, aby pohyb na fotografii byl viditelný.
Ať už používáte režim A nebo M, pokud fotíte z ruky, pomůže vám nastavení citlivosti na Auto ISO. Zároveň lze využívat korekci EV tak, jak potřebujete (tmavší nebo světlejší obraz).
Profi tip
Pokud fotíte s umělým světlem, můžete využít Nikon Advanced Wireless Lighting system (AWL) pro bezdrátovou kontrolu externích blesků. S využitím bezdrátové řídící jednotky blesků WR-11, lze pracovat – a samostatně bezdrátově ovládat – jeden nebo i více externích blesků Speedlight SB-5000, umístěných mimo sáňky fotoaparátu tak, jak to vyžaduje nasvícení portrétu.
Jste připravení vyzkoušet si umělecký portrét? Využijte naše tipy, a sdílejte s námi na sociálních sítích svoje fotografie. Použijte hashtagy #CreateYourLight a #shootingfineartportraits a označte @nikon_cz_sk.