Řadu pevných skel se světelností f/1,8 pro Nikony Z dnes doplňuje, zejména mezi krajináři (ale nejen u nich), oblíbená dvacítka – Nikkor Z 20 mm f/1,8 S. Tato řada tedy nyní víceméně plynule pokrývá ohniska od ultraširokého záběru až po krátký teleobjektiv nebo chcete-li portrétní ohnisko. Pěkně se nám to za pouhý rok a půl rozrostlo… ale to není všechno. Druhý nejnovější objektiv zastupuje kategorii širokorozsahových zoomů, vhodných například pro cestování nalehko. Nový Nikkor Z 24–200 mm f/4–6,3 VR je velmi zajímavým počinem, více se o něm, stejně jako o nové dvacítce, dozvíte v následujícím textu.
(Zatím) nejširší: Nikkor Z 20 mm f/1,8 S
Nový 20mm Nikkor Z má nejširší úhel záběru (94° na FX) z „jedna osmičkových“ Zetkových pevných skel, zároveň je mezi nimi i největší a nejtěžší. Stavební délka činí 108,5 mm, průměr 84,5 mm, hmotnost 505 gramů. Filtrový závit má průměr 77 mm, což je stejná hodnota jako u „zrcadlovkového“ AF-S Nikkoru 20 mm f/1,8G ED.
Písmeno S na konci označení Nikkoru Z 20 mm f/1,8 S prozrazuje příslušnost k řadě S-line, jako všechny tyto objektivy, je to tedy poctivý kus lehkého kovu a skla, utěsněný proti stékající vodě a prachu. Design nemá už popáté smysl zdlouhavě popisovat – zkrátka jednoduchý tubus s širokým zaostřovacím/multifunkčním pogumovaným prstencem a jediným přepínačem A/M na boku. Důležitější je to, co se nachází uvnitř.
Zůstaneme-li ještě u mechanické, přesněji elektromechanické části, pak autofokus pohání opět dva krokové motorky. Duální ostření zlepšuje obrazovou kvalitu při zaostření na nejkratší vzdálenosti – zde 0,2 m. To mimochodem znamená, že nejbližší objekt budete mít od frontální čočky ve vzdálenosti ani ne 8 cm (při délce objektivu 108,5 mm a vzdálenosti bajonetu od snímače 16 mm). S nasazenou sluneční clonou to tedy bude „o fous“ :-)
Elektromagnetická clona je devítilamelová, jako všechny skla této řady ani dvacítka nemá optický stabilizátor. Jde o fullframový objektiv, primárně určený pro Nikony Z 6 a Z 7, které mají stabilizovaný snímač. Nic vám ale nebrání nasadit jej také na DX Nikon Z 50 – u tohoto ohniska zrovna stabilizace obrazu není životně důležitá.
Optická konstrukce Nikkoru Z 20 mm f/1,8 S se skládá z 14 čoček uspořádaných v 11 skupinách, z toho tři „sklíčka“ jsou asférická a další tři z nízkodisperzního optického skla – čočky typu ED. To by mělo zaručit – a já po zkušenostech s předchozími objektivy pro Nikony Z tomu pevně věřím – excelentní obrazovou kvalitu. Ostatně napovídají tomu také zveřejněné MTF křivky tohoto objektivu.
Objektiv Nikkor Z 20 mm f/1,8 S bude standardně dodávaný s tvarovanou bajonetovou sluneční clonou a transportním „pytlíčkem“ čili měkkým pouzdrem.
Technické parametry objektivu Nikkor Z 20 mm f/1,8 S najdete zde
Doporučená prodejní cena: 29 490 Kč
(zahájení prodeje 19. 3. 2020)
Univerzální zoom pro Zetka: Nikkor Z 24–200 mm f/4–6,3 VR
Otevřeně přiznávám, že širokorozsahové nebo jak se také uvádí, univerzální zoomy, jsem nikdy neměl moc v lásce. Vždycky představovaly na můj vkus příliš velké kompromisy v obrazové kvalitě. Něco mi ale říká, že u modelu Nikkor Z 24–200 mm f/4–6,3 VR budu muset změnit názor. To však uvidíme až po reálných testech, nyní si jej pojďme představit „od stolu“.
Rozsah ohnisek, začínající na 24 milimetrech (a také absence zkratky DX) napovídá, že primárně jde o objektiv určený pro fullframové Nikony Z 6 a Z 7. Zkratka VR, označující optickou stabilizaci, však prozrazuje, že výrobce počítá i s využitím na DX těle Nikon Z 50, které nemá stabilizovaný snímač. Zde se sice po přepočtu crop faktorem dostanete na nejširších 36 mm, ale zase na delším konci dosáhnete až na 300mm ohnisko.
Jak vidíte na fotografiích, Nikkor Z 24–200 mm f/4–6,3 VR není nikterak velký. S délkou 114 mm, průměrem 76,5 mm (filtrový závit 67 mm) a hmotností 570 gramů je menší a výrazně lehčí než jeho konkurence ostatních značek. Nejde však o celoplastový „bakeliťák“ – snížení hmotnosti bylo dosaženo použitím speciální hliníkové slitiny u kovových částí objektivu. Dokonce i bajonet je – jako u prvního Nikkoru vůbec – z tohoto materiálu.
Na rozdíl od ostatních Zetkových zoomů není Nikkor Z 24–200 mm f/4–6,3 VR konstruován jako „skládací“, nicméně při zoomování se jeho vnitřní tubus(y) – jak jinak, při tomto rozsahu ohnisek – o docela velký kus vysouvají. Aby k tomu nedocházelo samovolně – typicky při nošení foťáku na krku nebo na rameni –, je vybavený zámkem proti vysouvání. Nic nového, známe to z mnoha jiných objektivů.
Při zoomování by měla být „držená“ i zaostřená vzdálenost, což u fotografických zoomů není běžné – a ocení to zejména příznivci videa. Nejkratší ostřicí vzdálenost činí 0,5 m na široké ohnisko, 0,7 m na opačném konci zoomu.
Přestože se nejedná o objektiv prémiové řady S-line, je i Nikkor Z 24–200 mm f/4–6,3 VR opatřený utěsněním proti vodě a prachu, navíc přední čočka má ochranný fruorinový povlak. Autofokus pohání bezhlučný krokový motor STM, sedmilamelová clona je elektromagnetická. Optická stabilizace dosahuje výkonu 5 EV, což je skvělé.
Optická část se skládá z 19 členů v 15 skupinách, dvě čočky jsou typu ED, dvě „normální“ asférické a jedna ED asférická. Antireflexní vrstvy zajišťuje nové povlakování typu ARNEO Coat. MTF křivky sice nejsou tak „povzbudivé“ jako u vyšších řad objektivů pro Zetka, nicméně i tak vypadají výborně. Výrobce slibuje vysokou kvalitu obrazu zejména v problematických okrajových částech obrazu a v rozích (ve středu je to jaksi samozřejmostí :-) ), a to v celém rozsahu ohnisek, plus navíc při fotografování na krátké vzdálenosti. Velmi dobře má být eliminovaná chromatická vada, pěkný by měl být i bokeh. Osobně se na testování hodně těším!
Objektiv Nikkor Z 24–200 mm f/4–6,3 VR bude standardně dodávaný s tvarovanou bajonetovou sluneční clonou a měkkým pouzdrem.
Technické parametry objektivu Nikkor Z 24–200 mm f/4–6,3 VR najdete zde
Doporučená prodejní cena: 24 490 Kč
(zahájení prodeje 16. 4. 2020)