Časopis FOTO se zubícím se koněm-albínem na obálce byste na novinových stáncích a u dalších prodejců neměli přehlédnout. Důležitělší než poutavý přebal je však to, co se skrývá pod ním skrývá – obsah. Musím suše konstatovat, že se dvaadvacáté vydání skutečně náramně vydařilo. Tvůrci měli šťastnou ruku a na sto stran tohoto periodika vměstnali velmi zajímavé články, z nichž osobně bych rád poukázal na tři, vlastně na celé téma čísla a dva rozhovory.
Magický realismus jako hlavní téma časopisu FOTO č. 22 je kromě prací tří mladých fotografů (viz níže) uveden také výborným textem Martiny Grmolenské. Jen mi nedá nerýpnout si do informací v rámečku Magický realismus v literatuře, kde mi citelně chybí jméno mého „superoblíbeného“ japonského autora Haruki Murakamiho a možná také román Mistr a Markétka od Michaila Bulgakova. Ale nám se jedná především nikoli o literaturu, nýbrž o fotografii, takže se nehádám a přejdu ke slíbeným dvěma rozhovorům.
Spojníkem obou rozhovorů jsou právě probíhající výstavy – Miroslav Machotka, kterého zpovídala Eva Heyd, aktuálně vystavuje své snímky v Leica Gallery Prague (k vidění do 5. dubna), fotografie Vladimíra Železného budete moci od 16. dubna vidět v pražské Nikon Photo Gallery. Tak schválně: řekli byste do bývalého ředitele televize Nova, že se dvacet let věnuje dokumentování chasidských židů v Izraeli? A dělá to výborně! Až mě zamrzelo, že tomuto tématu je v časopisu věnováno jen šest stran…
Tisková zpráva
Co mají společné Bojkové, fanoušci Elvise Presleyho a podivná sbírka ještě podivnějších předmětů z „kabinetu kuriozit“? V rámci tématu Magický realismus je pojí trojice mladých fotografů – Jan Brykczyński, Clémentine Schneidermannová a Olga Cafierová, jejíž magické zvíře kůň-albín krásně pasuje na dvaadvacátou titulku časopisu FOTO, který slaví tři roky své existence přepracovaným designem a ještě větším důrazem na samotnou fotografickou tvorbu čerstvých a svěžích autorů.
Proč nepůjde Petr Vilgus na výstavu World Press Photo, si přečtěte v článku Pesimismus je snadný a nebezpečný, bohatě ilustrovaném nejlepšími novinářskými snímky minulého roku. Josef Moucha, s jehož do posledního písmenka promyšlenými texty se setkáváte od prvních čísel magazínu, se věnuje novému vydání Exilů Josefa Koudelky, z nichž otiskujeme ikonický snímek z vylidněného Václavského náměstí, a také výstavě a nové knize Vladimíra Židlického.
Vladimíra Železného, kterého si mnozí z vás pamatují jako bývalého ředitele jedné televizní stanice, vám představujeme v roli fotografa. Jeho velkým tématem jsou Chasidé, jejichž život přibližujeme nejen prostřednictvím zážitků autora z jeho izraelských pobytů v této komunitě, ale také formou sazby – kterou si můžete užít hezky po hebrejsku, tj. pozpátku.
V novém vydání časopisu FOTO 22 najdete
Galerie
Taja Spassková
Profil
Milan Krištůfek – Natura universum
Téma – Magický realismus
Jan Brykczyński – Boiko
Olga Cafierová – Curiosity
Clémentine Schneidermannová – „I called her Lisa-Marie“
Rozhovor
Miroslav Machotka – výstava v pražské Leica Gallery
Fototrip
Eliška Mikšová – Thajsko
Kultura
Událost – World Press Photo 2015
Talent – Mária Pinčíková
Výstava – Vladimír Železný v Nikon Photo Gallery
Osobnost – Vladimír Židlický
Ikona – Josef Koudelka
Workshop – S Jindřichem Štreitem v Rudě na Moravě
Knihy – nové fotografické publikace
Technika
Přehled novinek ze světa fotografického vybavení
Alternativní dobrodružství – softwary pro fotoaparáty
FOTO až do domu
Pokud ve vašem oblíbeném novinovém stánku časopis FOTO nevedou, nebo se vám prostě nechce „lítat po trafikách“, můžete využít možnosti zaslání poštou. Poštovné a balné je zdarma, zaplatíte tedy 99 Kč stejně jako na stánku. Časopis FOTO objednávejte zde.
2 komentáře
Excelentní číslo s mimořádným zpracováním.
Pan Hliva se svým týmem vystoupal o hodně pater výš než testeři stativů a fotobrašen na pultech novinových stánků.
… a také si rýpnu, barva přebalu s albínem je čistě šedá, nikoli blankytně modrá :)
Přeji všem čtenářům časopisu FOTO příjemně strávený čas nad jeho předešlými a budoucími stránkami.
Aleš
Uff…musim napsat, casopis foto jsem odebiral od jeho samotneho zacatku 2rocniky, jako fotografovi, ktery se chce zlepsovat mi v nicem nepomohl, je to takovy platek pro umelce s divnyma fotkama…
Vzniknul na platforme zanikleho DigiFota, ktery byl o minimalne 1-2. rady lepsim casopisem, lze stahnout zdarma posledni 2 rocniky tohoto casopisu a porovnat…co zjistite, ze casopis foto dela rozhovory se stejnymi lidmi, fotografy a mele uz jednou prodane a prezentovane informace…
To ze s casopisem je neco v neporadku bylo, kdyz na titulku jednoho z poslednich cisel, dali fotografii, ktera byla v predchazejicim cisle uvnit u jednoho clanku…
Ja jsem byl velmi zklaman, kdyz jsem si prosel dostupne rocniky casopisu Digifoto, ze se nekomu podarilo vymamit ze me „pozornost“ po 2roky, omilanim stejnych veci a nicim me vlastne neposunuli dale…jen to ze si muzu precit o nejakych studentech co vyhrali soutez a par znamych fotografech…to me jaksi nedostacuje…
Foto casopisu je na trhu nekolik, vyzkousel jsem vsechny a objevil jeden, ktery mi dava presne to co jsem ocekaval…
Casopis foto opravdu jiz nikdy, a mam pocit, ze skonci stejne jako jeho predchudce…