S klasikou na obálce. FotoVideo 3/2025 na trhu

Hodinky by podle tištěného časopisu šlo nařídit jen těžko, ale kalendář ano. FotoVideo už dlouhou dobu naprosto spolehlivě vychází vždy pár dní před aktuálním měsícem, takže jakmile jej vytahuju ze schránky, tiše si povzdechnu: A další měsíc je pryč… Březnové FotoVideo bych si ale koupil i bez předplatného. Stačila by mi na to fotografie jednoho z klasiků české fotografie, Viléma Reichmanna, na obálce časopisu.

FotoVideo 3/2025

Popravdě ani nevím, proč mám slabost pro české fotografy poválečné generace, nicméně zrovna tvorba Viléma Reichmanna mě velmi oslovuje. Reichmannovy fotografie jsou dle mého soudu… silně nadčasové – jakoby je autor vyfotil dnes nebo alespoň v tomto století. Není z nich cítit to kouzlo starých časů, což ale vůbec nevadí. Naopak. To, že i přes své stáří mluví soudobým jazykem, je jasná známka velikostí Reichmannova díla. A tak jsem rád, že mu redakce FotoVidea věnovala v březnovém čísle rubriku Mistrovská osmička.

FotoVideo 3/2025


FotoVideo 3/2025 – Letem obrazovým světem

Zdroj: FotoVideo

Zastavte se a pojďte s námi na chvíli probrat, co vše jsme vám v tomto bláznivě rychlém světe do březnového vydání FotoVideo připravili. Je toho zase stovka plných stran a my věříme, že jsme to ani tentokrát neuspěchali!

Každé naše vydání je ve své první části inspirativní. Přináší příklady a zajímavé příběhy, rozhovory, eseje i volné povídání. Hned v úvodu se dostáváme k snímkům ne až tak obvyklým. Vilém Reichmann, jak ve svém skvělém textu výstižně píše Věra Matějů, přešel od poezie slova ve svých básnických pokusech, k poezii a slovu fotografie. Ano, je to velmi inspirativní autor, který se ne vždy setkával s porozuměním a pochopením. Jsme velmi rádi, že jsme se k němu v našich Mistrovských osmičkách dopracovali, a že si můžete prohlédnout jeho několik fotografií pečlivě vybraných Petrem Šálkem.

Dalším autorem, na kterého bychom Vás chtěli ve svém upozornit, je Petr Lusk, kterého – jak sám říká – na začátku tohoto tisíciletí, přímo pohltila nastupující nová technologie digitální fotografie spolu se zálibou v motosportu a už jí zůstal věrný a stal se jedním z našich předních fotografů tohoto žánru. Jeho několik nádherných záběrů z letošního Dakaru a vyprávění o společném focení s naším panem prezidentem vás jistě zaujme.

FotoVideo 3/2025

Dalším fotografem, kterého si nemůžete nevšimnout je pro fotografii zapálená žena, Sandra Wija, se kterou by se dalo povídat do nekonečna. Také vychází z počátků digitální éry, ale její rozsah žánrů i techniky ji vrací i k analogu, kdy se svým Hasselbladem 503 CW prožívá digitální detox, jak říká ve našem poměrně obsáhlém rozhovoru. Výběr z její tvorby je opravdu unikátní a jasně patří do naší Inspirace.

A na koho bychom upozornili dále? Je zřejmé, že zase všechny neobsáhneme. V únorovém vydání jsme slíbili, že se vrátíme k nejlepším juniorům 30. jubilejního ročníku Czech Press Photo. Máte je mít, i když ne všechny i s jejich malými příběhy.

Nedávno se nám ozval náš mnohaletý a věrný čtenář Pavel Veselý – fotograf, novinář. Hezky jsme si popovídali, slovo dalo slovo a šéfredaktor vybral z jeho široké tvorby jako ukázku jednu zajímavou a hodně fotogenickou lokaci, kterou najdete v článku pod názvem Salvation mountain.

Tím ale ještě nejsme ani v polovině našeho březnového vydání. Prostě jako vždy, čtěte a prohlížejte. Svět okolo letí obrovským tempem a tak se nenechte zdržovat od čtení!

Těšíme se na vaše čtenářské reakce. Přečtěte si nás, kupte si nové FotoVideo a určitě si ho předplaťte i s novým dárkem. Jsme tu s vámi a pro vás.

FotoVideo 3/2025


Další soutěžní téma 25. ročníku Fotograf roku

MAKRO OBJEVUJÍCÍ. Detailní pohledy, které odhalují skrytou krásu v malých věcech. Makrofotografie je o objevování světa, který zůstává běžnému oku skrytý, a o zachycení jemných detailů s vysokou precizností. Použijte makroobjektiv pro ostré detaily a mělkou hloubku ostrosti k oddělení objektu od pozadí. Světlo a stíny hrají v makrofotografii zásadní roli, proto experimentujte s různými světelnými zdroji a odrazy.
Nahrajte své fotografie na téma MAKRO OBJEVUJÍCÍ na soutěžní server Fotografa roku nejpozději do 31. března 2025

Vybírejte z obsahu březnového FotoVidea

Mistrovská osmička – Vilém Reichmann – Cílevědomý a všestranný umělec
Fotoesej – Tadeáš Plachý – Musée de Louvre
Rozhovor – Petr Lusk – Fotili jsme Dakar s panem prezidentem
Rozhovor – Sandra Wija – Začala jsem fotit v době digitálu
Osobnost – Antonín Charvát – Na návštěvě v showroomu EIZO
Na cestách – Pavel Veselý – Salvation mountain
Umělá inteligence – Honza Vojtek – Midjourney 1. díl
Soutěž – EISA Maestro 2025 – Street Life

FotoVideo 3/2025


Máme nové dárky

Předplaťte si časopis FotoVideo na celých dvanáct měsíců a ušetříte hodně peněz, a ještě dostanete dárek, který se vám určitě hodí!

Předplaťte si FotoVideo a vyrazte s Flixbusem zadarmo! Nebo chcete poukázku na nejlepší zmrzlinu v Praze, či slevu na nákup v e-shopu Nikon? Prohlédněte si! Seznamte se se širokou nabídku dárků k ročnímu tištěnému předplatnému časopisu FotoVideo. Máte velký výběr – Roční licence Zoner, krásné knihy plné fotografického vzrušení, poukazy na fotografické kurzy s Canonem – dárky obdržíte po zaplacení předplatného. Vyberte si! Pro každého fotografa máme něco! Hledejte na našem webu: http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/ 

Doporučujeme! Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu levněji za cca 50 % jeho stánkové, prodejní ceny. To už se fakt vyplatí!

FotoVideo 3/2025

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *