Nekupujte zajíce v pytli. Jak zjistit, kolik má „najeto“ závěrka u fotoaparátu z druhé ruky?

V bazarech se zbavuje více či méně dobře opečovávané techniky mnoho uživatelů. Někdo obměňuje starší techniku, jiného tlačí finance, další zase jako důvod udává nevhodný dárek, a existují také fotografové, kteří zkrátka musí mít vždy tu nejnovější výbavu. Na to čeká druhá skupina uživatelů, kteří nemají rozpočet na to, aby si mohli koupit novou techniku. Důvody samozřejmě mohou být i jiné, nicméně na nákupu starší fototechniky ale v principu není nic špatného. Mnohdy se to vyplatí, někdy ale může nastat problém.

Zejména u digitálních zrcadlovek bývá strašákem počet pořízených snímků. Závěrka zrcadlovky je jemná elektromechanika s omezenou životností, a nikdo nechce koupit „second-handové“ tělo, aby s ním musel vzápětí do servisu na výměnu závěrky. Spolehnete se na tvrzení prodávajícího? Nechci být skeptický, ale znáte to, jak je to s přetáčením tachometrů u aut? :-) Naštěstí u foťáků se běžným způsobem počitadlo závěrky „přetočit“ nedá (alespoň o tom tedy nevím), a každý kupující si tak může zkontrolovat, zdali s ním prodejce hraje férově. Stačí kupovaným aparátem vyfotit jednu jedinou fotografii…

Camera Shutter Count

Na webu i offline

Jak z této fotografie zjistíte, kolik má závěrka naběháno? Sedíte-li zrovna u internetového prohlížeče, uploadujte tento snímek na web Camera Shutter Count. Ta dvě tlačítka určitě zvládnete i bez návodu, takže za pár okamžiků dostanete výsledek – viz ukázka výše.

Toto je takříkajíc klasický osvědčený a ve fotografické komunitě poměrně známý způsob, jak se dobrat k počtu pořízených snímků. Méně se ale ví, že k tomuto zjištění můžete dojít i bez internetu. Počet pořízených snímků totiž fotoaparáty zapisují do hlavičky IPTC, která je součástí každé digitální fotografie. Je to lidově řečeno takový „rozšířený EXIF“ (i když toto označení není vůbec přesné). IPTC hlavička by měla odpovídat standardu mezinárodního sdružení IPTC, které v roce 1965 založily přední světové tiskové agentury a vydavatelé za účelem vývoje a publikování průmyslových standardů pro výměnu zpravodajských dat všech běžných typů médií.

IPTC logo

No a právě tyto informace, které v sobě digitální fotografie ukrývá, umí přečíst spousta programů, které dost možná máte nainstalované ve svém počítači. Respektive přečíst by je měly v podstatě všechny programy pro digitální fotografii.Otázkou je, zdali je pak zobrazují uživateli. Já jsem udělal malou zkoušku a zjistil jsem toto:

Ve Windows lze počet snímků zjistit například ve free softwaru IrfanView. Dokáže to také Zoner Photo Studio X. Protože jsem ale „mekař“ vím, že v Mac OS X umí počet snímků zobrazit už jen obyčejný Náhled coby součást systému, nebo to dokáže také třeba oblíbený Pixelmator. Jak jednoduché, že?

Počitadlo snímků v IrfanView
Počitadlo snímků v IrfanView
Počitadlo snímků v Zoner Photo Studiu X
Počitadlo snímků v Zoner Photo Studiu X
Počitadlo snímků v aplikaci Náhled na Mac OS X
Počitadlo snímků v aplikaci Náhled na Mac OS X
Počitadlo snímků v aplikaci Pixelmator na Mac OS X
Počitadlo snímků v aplikaci Pixelmator na Mac OS X
Staré tělo, nová závěrka

Pokud kupujete zrcadlovku z druhé ruky může se vám stát, že natrefíte na – z vnějšího pohledu – pěkně „ojetý“ kousek. Ošoupané popisky tlačítek, odřený displej, sem tam nějaký ten škrábanec a ťukanec na těle. Při zkoušce počtu naběhaných snímků však zjistíte malé číslo, neodpovídající vnějšímu stavu. To může mít dva důvody.

Za prvé je na vině nedbalý majitel, který s fotoaparátem nezacházel zrovna v rukavičkách – i když toho moc nenafotil. To se může stát. Já osobně bych takový přístroj nekoupil už jen proto, že může mít nějakou skrytou vadu.

Nicméně může jít také o skutečně hodně používaný fotoaparát s tím, že závěrka byla „po smrti“ vyměněná – tudíž počitadlo ukazuje málo snímků. Může tomu tak být? Může. Vzal jsem telefon a zavolal do servisu českého zastoupení Nikonu. Zde mně bylo sděleno, že po výměně závěrky servisní pracovník automaticky vynuluje počitadlo expozic. Jednak to má svoji logiku, druhak je to opatření pozitivní pro uživatele – kvůli záruce po opravě.

Takže takto :-) Nebojte se bazarových kousků, kupujte a foťte!


Sdílej

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

9 komentáře

 1. Leta používám Camera Shutter Count.
  Kupování techniky z druhé ruky je podle mě dost sázka do loterie. Ale tak co není… Každý rok řeším z druhé ruky cca 2 až 5 objektivů – většinou je po roce pošlu dál, nějaké si nechám, nějaký mi přijde poštou ;-).
  Je pravda, že zatím jsem neměl s žádnou fototechnikou problém.
  Na základě toho co jsem u sebe “protočil“ jsem sepsal pár dalších rad, na co si dát pozor, co si zkontrolovat a čemu se vyvarovat při nákupu fototechniky z druhé ruky.

  Doufám, že nebude vadit odkaz, který pěkně doplňuje toto téma :).
  https://www.martinsistek.cz/tipy-pro-nakup-fototechniky-z-druhe-ruky/

 2. Zdravim
  pro presny pocet snimku je zde jeden zasadni problem a to,
  vyse uvedene zpusoby zapocitavaji vsechny snimky tedy i ty porizene v zivem nahledu tedy bez »opotrebovavani« zaverky (priklad casosber u D850)
  muj pripad mam vyfoceno podle nazvu snimku cca 8000 ale pocitadlo ukazuje 12000 (coz je opravdu spravny pocet – casosber byl slozen z cca 4000 snimku )

  otazka – jak zjistit presne cislo mechanickeho opotrebeni zaverky

  1. Je s podivem, že jako majitel toho nejlepšího od současného Nikonu, tedy D850 nevíte, nebo spíš otázka zní nešťastně, že živý náhled jenom zvedne zrcadlo a otevře vchod k čipu, takže spíš bych se ptal, jestli tohle dvojí hejbání se závěrkou (otevření pro živý náhled,který je přes čip a samotné vyfocení) je evidováno jako dvě focení. Já bych řekl že ano, že snímač „vrat“ zjistil, že byly otevřeny, tak „na futra“ udělal „čárku/y“. Ještě bych přičetl přes Menu jakékoliv zvednutí, otevření šachty k čipu, tedy při čištění a nebo jenom kontrole, jestli není „zaházený“ bordelem. Nicméně to sou už tak malé počty, tedy pro evidenci nepodstatné, ale česosběr a focení přes živý náhled, to s počtem může zásadně hnout.

   1. Ale v datech snímku přeci není údaj o tom při kolikátém otevření závěrky byl pořízen, ale číslo snímku – Total picstures, ID obrázku, Číslo obrázku. Tak přeci čištění čipu a pod. nejsou čísla obrázku. Tak moc nechápu o čem je tu debata. Autor měl napsat do nadpisu „Jak zjistit počet pořízených snímků“. A pokud Nikon ke každému snímku inkrementuje jeho číslo, tak je tahle debata jen o tom kdo nepochopil co je u každého obrázku za údaj.

 3. Zdravim,myslím že výrobce by měl zajistit aby změnou firmware se nevynulovalo počítadlo snímků.Toho by se dalo lehce využít,nebo spíš zneužít.Ale jak to opravdu funguje nevim,rád bych se to dozvěděl.Mirek

  1. Před rokem jsem přehrál firmware na starém Nikonu D5200, a počítadlo pokračuje v číselné řadě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *