Jak jistě víte, naše velká celoroční soutěž Fotka Nikonblogu probíhá paralelně jak na západní, tak i na východní straně bývalého Československa – čili jak v dnešním Česku, tak i na Slovensku. Na česky psaném Nikonblogu se celý rok věnujeme „vlastní straně“ Fotky Nikonblogu, ovšem minimálně na finále se musíme podívat i na Slovensko. Jednoduše proto, že i zde vznikají skvělé čtenářské fotografie. Jak dopadl rok 2022 na Nikonblog.sk?
Julo Kotus: Finále Fotky Nikonblogu[.sk] 2022
So silvestrovskou polnocou sme ukončili ďalší ročník súťaže Fotka NIKONBLOGU 2022. Tento týždeň sme oznámili víťazov posledného kola. Ostáva už len posledné a zároveň to najdôležitejšie – zhodnotiť súťaž a predstaviť vám celkového víťaza. Poďme na to!
Súťaž bola rozdelená do šiestich súťažných kôl a z každého vzišli traja víťazi. Znamená to teda, že vo finále sa stretlo takmer 18 autorov so svojimi fotografiami či sériami fotografií. Takmer preto, lebo dvom autorom sa podarilo vyhrať v dvoch kolách a tak finalistov bolo nakoniec 16. Súťažili sme vždy v dvojmesačnom intervale. Prvou témou čiernobiely portrét, v jari ste fotili nočné mesto a najmenšie detaily prírody, v dovolenkovom období zase tematicky blízku reportáž z ciest, v septembri a októbri šport – zastavený okamih a posledné dva mesiace roka sme boli zvedaví na krajinu v zlate hodinke. Počas celého roka ste do súťaže pridali spolu 1 587 fotografií, najviac ich bolo v treťom kole na tému najmenšie detaily prírody a to 376.
Tak a teraz si v plnej kráse môžete vychutnať finálovú galériu :-)
Finalisti Fotky Nikonblogu 2022:
1. kolo: Čiernobiely portrét



2. kolo: Nočné mesto



3. kolo: Najmenšie detaily prírody




4. kolo: Reportáž z ciest

Celkový víťaz Fotky NIKONBLOGU 2022
Čo hovoríte na našich finalistov? Kto je váš favorit? Ako sa hovorí, sto ľudí, sto chutí. Tentoraz to však neplatilo, minimálne medzi porotcami. Porota zložená zo zástupcov spoločnosti Nikon a šéfredaktorov českého a slovenského Nikonblogu sa jednoznačne zhodla. Víťaznou snímkou je emotívny čiernobiely portrét od Gustava Pizana s názvom Nepriazeň osudu. Je vynikajúco vyfotený a zároveň ponúka príbeh.

Gustavovi v mene celej poroty srdečne gratulujem k výhre, krásnemu fotoaparátu v klasickom dizajne Nikon Z fc s objektívom Nikkor Z 28 mm f/2,8 SE!
O tom, ako fotografia vznikla, Gustavo povedal: „Život má vzostupy a pády a v momente, keď nepriazeň osudu zaklope na naše dvere, každý z nás bojuje najlepšie, ako vie, nezávisle od veku či pohlavia. Túto fotografiu som urobil v deň, keď zomrela moja mentorka Gina Milicia a predstavuje nielen ťažký moment, ktorý na mňa zrazu vrhol život, ale aj to, čo som urobil ja ako ľudská bytosť, aby ma nepremohla bolesť a smútok. Urobil som to, čo milujem – fotil som.“
Moje vyjadrenie k fotke ste už čítali vo vyhodnotení prvého kola súťaže, a tak som poprosil niektorých členov poroty o krátky komentár k víťaznej fotke.
Michal Ciml, marketingový špecialista: „Černobílý portrét kluka nám umocňuje to, co se na fotce odehrává, neboť nás právě barvy nerozptylují. Ruka chránící obličej od prachu může působit jen jako snaha vytvořit dynamický portrét, ale věřím, že nejen ve mně vyvolává fotografie emoce a pocit asociací – brání se něčemu? Nebo, že dnešní svět nás zahlcuje informacemi a všemožným bordelem. Co takhle tomu jen nastavit pomyslné zrcadlo. Dítě má navíc zavřené oči, je to jen kvůli písku a nebo další způsob vyjádření, že něco zkrátka nechceme vidět. Za mě pěkně zvládnutý portrét po technické i umělecké stránce, který se hodí do dnešní doby.“
Filip Moško, Key Account manažér: „Výborně ztvárněný portrét mladého chlapce, který se snaží zastavit nepříjemnou situaci, která je skvěle zachycena prachovou bouří přecházející až do závoje. Krásné světlo, zachycení okamžiku. Gratuluji vítězi.“
Petr Lindner, šéfredaktor Nikonblog.cz: „Fotografie může být stejně tak realistickým zobrazením skutečnosti, jako imaginárním obrazem, nutícím diváka k zastavení se nad snímkem a přemýšlení o něm. Gustavo Pizano svou fotografií chlapce samozřejmě činí to druhé. Kdybychom neznali příběh tohoto snímku, mohli bychom si představit desítky dalších „stories“. A přitom jde v podstatě o jednoduchý portrét, který utváří pouze výraz tváře a gesto ruky, odhánějící „duchy“. Říká se, že v jednoduchosti je síla. V případě fotografie Gustava Pizana to platí bezezbytku.“
2 komentáře
Kde se nachází místo od Robo Kućáka? Připomíná mi to Anjelskou horu v Příbrami
Takovéto informace bohužel nemáme. Budete muset sehnat samotného autora :-)