• Nikon Df do detailu – podrobná recenze s demosnímky

   • 13. 12. 2013 • DSLR • 19 komentářů

  Ať si říká kdo chce co chce, „Déefko“ vzbudilo před měsícem, kdy o něm byly zveřejněny první informace, náležitý rozruch. Z velké části za to může retro design, který rozněžnil nejednoho fotografa odkojeného na kinofilmové klasice, ve hře jsou ale samozřejmě i technické parametry, jako je snímací sekce „vypůjčená“ z Nikonu D4 a další. Nebudeme si ale nic nalhávat, jsou také věci, které budí trochu rozpaky. Pojďme se tedy nyní podívat na všechno, co o Nikonu Df víme a co jsme zjistili při testování.

   

  Kapitoly článku


   

  Úvod

   

  Nikon Df

   


  Klíčové vlastnosti Nikonu Df
  Konstrukce těla v retro designu

  Tělo, tvořené z velké části hořčíkovou kostrou, navazuje na tradici kinofilmových modelů FM2 či FM3, čemuž odpovídá také množství mechanických ovladačů.

  Kompatibilita se všemi objektivy Nikkor

  Na Nikon Df lze nasadit – a zcela běžně používat – jakékoliv objektivy s bajonetem Nikon F, včetně historických kousků bez systému AI.

  Snímač z vlajkové lodi DSLR Nikon

  Snímač modelu Df je stejný jako u Nikonu D4 – jde tedy o plnoformátový 16Mpx čip s úžasným dynamickým rozsahem a mizivou hladinou šumu.

  Obrazový procesor EXPEED 3

  Obrazový procesor naladěný přesně pro snímače Nikonu, který zajišťuje dokonalé zpracování fotografií. Rychlost je pak samozřejmostí.

  Velký rozsah citlivostí snímací soustavy

  V základní konfiguraci má Nikon Df citlivost ISO 100–12 800, v rozšířeném módu pak až ISO 204 800.

  39bodový autofokus

  AF modul Multi-CAM 4800 shodně používá například Nikon D610. Také bylo vylepšeno ostření s detekcí kontrastu při fotografování v režimu živého náhledu.

  3,2″ LCD displej s rozlišením 921 000 obrazových bodů

  VGA displej s pozorovacím úhlem cca 170° má úhlopříčku větší než 8 cm – a menší už to nebude…

   

  Nikon Df

   

  Podrobná technická data Nikonu Df najdete zde
  Doporučená prodejní cena

  Set s objektivem AF-S Nikkor 50 mm F1,8G: 72 000 Kč

   


  Kapitoly článku


   

   


  Autor

  šéfredaktor Nikonblog.cz

  Komentáře ke článku Nikon Df do detailu – podrobná recenze s demosnímky

  1. Tom Klíčník
   13. 12. 2013 at 09:23

   Před deseti lety jsem jako uživatel FM2 očekával podobný přístroj, nebo tehdy alespoň digitální stěnu (o které se tehdy hovořilo). Už tehdy budily mechanické fotoaparáty rozpaky, vždyť v té době měl Nikon ve stáji duo F100 a F5, proto se dnes nedivím rozpakům nad Df. Nikon Df to bude mít hodně těžké.

   Osobně bych si Df dovedl představit jako svůj jedinný fotoaparát, protože má vše, co od takového očekávám. Přímočaré ovládání otočnými ovladači a omezení různých voleb a nastavení v hloubce menu neodvádí tolik pozornost od vlastního tvůrčího procesu.

   Nebudu psát jenom v superlativech. Chybí mi výměnná matnice a čip bez LowPass filtru. Ve srovnání s výrazně levnější D610 možná i vyšší rozlišení a slot na druhou kartu. No a pak ta cena, ta to bohužel zabíjí… No, je to novinka, snad se cena časem posune do reálnější hodnoty.

  2. 13. 12. 2013 at 16:57

   Df – krásný foťák, od Nikonu geniální nápad něco takového udělat. Nelenil jsem a vyrazil na jednu předváděčku, kde jsem si ho dosyta mohl osahat a fotit na svoji kartu. Krása! Připomíná to doby, kdy se foťáky a jiné věci dělaly, aby vydržely co nejdéle, nikoli jen záruční dobu. Věřím, že Df bude uživatelům sloužit dobře.
   Dokonce jsem si vyzkoušel vlastní historické sklo Nikkor 50/1,4 Non Ai – sklopí se ta páčka a objektiv jde nasadit. Trochu složitější je, že se musí nastavit clona na objektivu a pak ještě znovu v těle ovladačem palcem – ale jinak to konstrukčně asi ani nešlo. Zato použití ostatních skel, které už mají ten výřez Ai je bez problémů, jako byste fotili nezapomenutelnou FM 2 nebo FM3a. Škoda, že na matnici se blbě zaostřuje – ale, jak se uvádí v „testu“ (to není test, to je popis) výše, je tam elektronická kontrola v hledáčku. Budiž…
   Video – ok, dobře, že tam není.
   Druhý slot na kartu – no, to by bylo dobré.
   Low pass filtr – proč tam zůstal – těžko říci.
   Čip z D 4 – super na druhou.
   Závěr: ideální foťák pro nás „příznivce starých pořádků“ , idealní jako druhé tělo – pro mne k D 800,
   kdyby, kdyby se soudruzi z Japonska nespletli s cenou. To nejsou ohlasy jenom z Česka, kde je kupní síla mizerná a díky ČNB bude ještě horší, ale stačí si přečit blogy třeba v USA – podobné rozčarování nad příšernou cenou a že jsou tam ceny i příjmy poněkud jiné než v naší České kotlině. Víme, že Nikon vydal prohlášení, že předobjednávek je více, než čekal, že tedy zájemci musí čekat a že se omlouvá. Ale – kolik je zájemců za tuto cenu a kolik by jich bylo, kdyby cena byla tam, kde by reálně měla být – tedy mezi D 800 a D 610 (nikoli NAD D 800). Škoda, přeškoda. Už jsem v jiné diksusi napsal, že ani Superb se nemůže prodávat za cenu Meďoura, natož pak fábie… Sebelepší výrobek se dá totálně zabít cenou.
   Nezbývá než čekat, až marketingoví mágové pochopí, že přestřelili. V této souvislosti osobně nechápu, jak se mohlo stát, že u D 800 byla cena stanovena rozumně – dokonce o dost níž, než se obecně čekalo (při kvalitách D 800). Spousta lidí se tehdy domnívala, že v souvislosti se změnami ve vrcholovém vedení Nikonu byli vyměnění i marketingoví stratégové, žijící mimo realitu. Leč cena u D 600 (opomíjím nešťastný olej na čipu), která následovala, nás všechny vyvedla opět z omylu. To opravdu musí zase přijít konkurence – Canon – a „dotlačit“ Nikon do reálu?
   Tak jsem si tu poplakal. Nicméně Df je super – idea nádherná, provedení vynikající – a nemůže za brutálně nereálnou cenu.
   Teď mne můžete kamenovat. Dobré světlo všem.

  3. Sid
   14. 12. 2013 at 13:00

   Já jsem čekal od „podrobné recenze“ trochu více.
   Například není ani zmínka o ovládání těmi „volanty“. Při použití to znamená ukazováčkem odaretovat a dalšími dvěma prsty pohnout kruhovým voličem. S foťákem u oka si to neumím představit. Nezkoušel jsem to, ale je mi jasné, že ve srovnání s těly D4, D800, D600 … je to o mnoho komplikovanější. Jistě půjde volitelně tenhle prstolomný způsob různými nastaveními zjednodušit, potom je ale smysl těchto retro voličů diskutabilní.
   Nekritizuji to, chápu, že pro někoho to má kouzlo a bude mu tento způsob ovládání přinášet radost. Ale pro mě je to v ergonomii jasný krok zpátky.
   Ještě dodám, že taky nejsem nejmladší a začínal jsem s prakticou. Foťák jsem kupoval nedávno a o Df jsem taky uvažoval, ale způsob ovládání a vnucená 50-ka, kterou má snad každý, jsou mínusy, které jsem nebyl ochoten akceptovat. Mám tedy D610. Obrazový výstup se liší nepatrně, který není vždy jen ve prospěch Df-ka a cenový rozdíl dovoluje nákup např. pevné 105/2,8.
   A ještě si neodpustím, ty přiložené fotky velice málo vypovídají o kvalitách Df-ka. Je tam jen jeden pokus o portrét s ISO asi 750. Autor by mohl trošku „přitlačit“.
   Přeji všem radost z focení.

  4. Franta P.
   15. 12. 2013 at 08:11

   Už od uvedení první recenze 4.12. a jak vidím i teď se řeší hlavně cena.
   Je vysoká? Je! Ne cena Df, ale cena všech profi přístrojů. Jsme-li u Nikonu, tak v porovnání s D4, D800 a D600 je prostě odpovídající, ba naopak já jsem čekal, že to bude vyšší.
   Po řemeslné stránce je ten aparát už od pohledu lepší a náročnější jak výše uvedené typy. Možná někdo namítne, co to melu o řemeslu, když to chrlí roboti, ale pořád je to tam vidět. Kvalitu výstupu nemá cenu zmiňovat.
   Takže čekat, že se cena nějak dramaticky změní směrem dolů je asi zbytečné.
   Nevzpomínám si, že by Nikon někdy v minulosti snížil cenu u této kategorie a myslím si, že to neudělá ani v případě Df. Velká poptávka a předobjednávky na celém světě snad zaskočily i marketing Nikonu a naznačuje, že si Df svoji cílovou skupinu našla, tak bych spíš čekal, že nějakým drobným upgrade a přidáním x nebo s půjde cena spíš nahoru.
   S cenou se hold musíme smířit a snažit se spíš o zvýšení našich platů, ale to jsme v jiné diskuzi :-(
   Jinak, Df je super, mám ji dva týdny a po všech stránkách spokojenost. Až na cenu, ale s tím jsem se smířil.

  5. Siriški
   15. 12. 2013 at 08:47

   Už se mi nechce číst tyto prazvláštní recenze – „mrzí mě, že Df nemá dvě karty, nemá video, musíte těžce nastavovat kolečky parametry“ a podobně.
   Asi by bylo nejlepší, kdyby se pomoci Df dalo ještě navíc telefonovat, esemeskovat, blogovat, facebookovat, tabletovat, mp3ovat a podobně – všichni by jásali.
   Je to přístroj takový jaký je a recenzent má psát o tom CO OBSAHUJE a CO NABÍZÍ, a ne PROČ neobsahuje a CO BY MĚL obsahovat.

  6. 15. 12. 2013 at 15:11

   Ad Franta P.:
   tak povídej…, jak se ti s ním fotí. Něco jiného je to mít na chvilku v ruce na předváděčce a něco jiného mít tu věcičku jako vlastní a normálně ji používat. Uvažuju o něm, ale 1/ počkám až bude k mání stříbrné provedení a 2/ jenom tělo (padesátek a lepších, než je setová 1,8 mám několik), ale realné zkušenosti vlastníka – uživatele nezatížené marketingem a reklamou mne zajmají – jistě nejenom mne.
   díky

  7. Franta P.
   15. 12. 2013 at 15:47

   Ad Honza,
   není co povídat, byl jsem na tento styl ovládání zvyklý a přestože jsem posledních dvacet let používal „tlačítkové“ aparáty – F100, D2x, D800, tak přechod k manuálnímu ovládání jak zde říkají volanty nebyl problém. Horní disp.je poměrně malý, ale vše je v hledáčku, volič expozičních režimů který je odaretováván povytažením možná šel vymyslet líp, ale problém to není, v menu mi zásadně chybí informace o stavu baterie, řídit se podle ikony nikdy nefungovalo a myslím, že to na Df nebude jiné. Baterie mám dvě, tak je to vyřešené. Tělo je poměrně malé a lehké, precizně zpracované (mám stříbrné provedení) a vypadá, že problém s polepy by tu neměl nastat.
   Debaty na téma video jsou pro mě zbytečné, já kupoval fotoaparát, takže jeho absenci včetně absence vest.blesku považuji jako klad.
   Mám ho 12 dní, tak co hodnotit? To, co jsem od něj čekal splnil na 100%.

  8. 15. 12. 2013 at 16:25

   Ad Franta P: Jasně – 12 dní je tak na „ohmatání“ Tak se budu (budeme) těšit na pokračování… (video nepostrádám též…). Ať slouží co nejlépe.

  9. J.K.
   28. 12. 2013 at 13:31

   „Lehce ironická poznámka pro ty čtenáře, kteří mají pravidelně starost o pracovní trh v Číně, Thajsku nebo třeba na Filipínách….“
   Vzhledem k tomu, že jsem udělal velmi bolestnou zkušenost s objektivem Nikon 35/1,8, vyrobeným v Číně, je snad obava podobně postižených zákazníků zcela namístě. Naopak, Vaše poznámka , byť údajně jen „lehce ironická,“ je prostě hloupá. Mohu Vás ujistit, že pracovní trhy ve východoasijských zemích by mi byly zcela ukradeny, kdyby se to netýkalo mých peněz a koneckonců i zahrávání si zatím uznávané značky s důvěrou svých zákazníků….

  10. 28. 12. 2013 at 19:58

   Kde je ta „lehce ironická poznámka“ ? Nejak ji nemohu najít..

  11. 6. 1. 2014 at 08:35

   Ad Franta P: Tak jaké jsou praktické zkušeností s Df? Jak funguje ostření? Je tam myslím stejné jako v D610 nebo D 7100. A ostatní praktické dojmy?
   Díky.

  12. Petr Souček
   9. 1. 2014 at 16:01

   Df je krasný retro foťák, větší než na fotkách a taky lehčí než by člověk čekal. Otazka ceny je diskutabilní, obrazové výsledky z něj jistě skvělé. Co osobně ale považuji za velké mínus je nepřítomnost vestavěného blesku. Zaprvé se někdy hodí a hlavně bez něji není ani funkce CLS- bezdrátové ovladaní externich blesků. A to je velká pohoda ( ta funkce). Tvrdit, že vestavěný blesk není profi je hloupost, když ho má i D800. A názor, že je to Retro a FM2 ho taky nemá……Fuji na x100 má pruhledový hybrid hledáček, Oly na OM-D dotykovy display a přesto je to retro jako hrom….tady je to jen výmluva a omezení funkčnosti. Uvidíme za dva/tri roky u Dfs :-) .
   Osobně mi ještě při držení vadilo nezcela ideálně umístěné očko na popruh na prave straně. Spoušt je na těle ( ne „před“ tělem jako u jiných Nikonu) a tak mi popruh docela zavazel v pohodlném pohybu prstu v okolí spouště.

  13. Mike
   15. 5. 2014 at 21:40

   Když by to mělo bejt opravdový retro, který bych musel mít stůj co stůj, tak bych chtěl velikost i tloušťku jako efemko a namísto toho obřího displeje jen malej náhledovej rámovanej do podoby okénka pro film (ústřižku z krabičky). Taky by tam mělo bejt ještě míň čudlíků. Prostě když návrat ke kořenům tak oželit to, co mají Déčka. To si ale můžu rovnou vzít kinofilm a hotovo:-)

  14. 16. 5. 2014 at 09:27

   Když už Df patří mezi profi přístroje, stejně tak mohli k setu nabídnout stejně koncipovanou padesátku. Netvrdím že 50mm f1.8G je špatná to vůbec ne, ale sám mám 1.4G, takže motivace koupit seťák je nulová. Když už je řeč o retro objektivu k Df, myslím že měli vyrobit zcela novou padesátku třeba v f1.2 nebo v 1:4, popřípadě ji vyrobit ze stejného materiálu jako je tělo.

   Když porovnáte ceny myslím že větší retro než 1,8G jsou staré manuální padesátky 1.2 Ai, Ais a 1,4 Ai a Ais ;-)

  15. Jirka B.
   10. 6. 2014 at 15:23

   Mně ty kyselé recenze (dpreview!) skoro odradily, ale pak jsem si řekl, že Nikon vždycky uměl udělat foťák (tohle je moje 7. zrcadlovka počínaje typem F, kompakty nepočítám), tak proč bych se teď měl nechat vést nějakým povrchním pisálkem, když mám tak vyzkoušeného dodavatele. A vyšlo to na 100%.

   Mám ho měsíc, totí se s tím úžasně a hlavně fotky jsou úžasné. Ono nejde jen o to všude omílané ISO, neporovnatelně lepší jsou i fotky za běžného světla, zvládnutí kontrastů, ošetření přepalů, bezchybné barvy, automatická bílá a co já vím. Měl jsem předtím D700 s BP-10, taky úžasný foťák mimochodem, takže mi logicky sem tam něco chybí, třeba pořádné madlo při nasazené třístovce, jistý luxus v ostření mimo střed a 8/s, ale ve srovnání se zbytkem a hlavně s výslednými fotkami jsou to prkotiny. Kam se na Df sedmistovka výstupem hrabe (a 6xx / 8xx se soňáckými čipy jakbysmet).

   Pokud jde o volanty a aretace, tak po krátkém tréningu se úplně všechno se dá ovládat od oka, změna režimu tím kloboučkem tedy chce trochu šikovnosti nebo cviku, ale už mi jde i to. A za to už zdálky na vypnutém foťáku vidíte, co máte nastaveno. Opravdu lituju to kopyto, které v jakési recenzi plakalo nad korekcí, která se musí točit dvěma rukama, to musí být život…

   Peníze to stojí, to je fakt, někdo je nemá, někdo má a nedá, aby si Japonci nemysleli, že je ovce. To je jeho věc. Podle mě si s ničím jiným takhle nezafotí. Jen zvuk závěrky je bratru za deset tisíc :)

  16. Franta P.
   26. 6. 2014 at 22:44

   Ad Honza a všichni, co je to zajímá.

   V první řadě Jirka B. – zvuk závěrky za deset tisíc – dal bych i jedenáct :-D

   Ale vážně. Po skoro sedmi měsících se dá říct, že naprostá spokojenost. Nebudu zmiňovat výstup, tam není co řešit. Ovládání, tak jak jsem psal výše je naprosto skvělé, zvykl jsem si i na drobnosti kterých jsem se zpočátku bál tj. volič režimů a přední ovladač clony. Vše bez problémů. Korekce exp.v pohodě s aparátem u oka jednou rukou.

   Co mi trochu vadí, je rozmístění ostřících bodů (stejně jak u D600) uprostřed pole. U této kategorie by fakt mohly být rozmístěné stejně jak u D800, ale dá se s tím žít.
   No a ten chybějící stav baterie v menu. Mám pořád druhou baterii v kapse, ale někdy výměna lehce překvapí v nevhodnou chvíli. U krajinky nebo kytiček je to jedno, ale při reportáži to lehce na…e ! Na ikonku stavu se opravdu nedá spolehnout.

   Celkově je prostě super. Na manuálních ovladačích jsem začínal a asi u nich i skončím.

  17. 27. 6. 2014 at 11:07

   Neodolal jsem a mám ho také. Prostě bomba. Jediné, co bych uvítal – dva sloty, třeba oba na SD. Info o stavu baterie třeba „soudruzi v Japan“ vyřeší při nějakém upgrade wirmvaru – jestli je technicky možné, aby něco přibylo v menu.
   Ovšem fotit s Déefkou je prostě slast.

  18. 12. 7. 2014 at 14:01

   Díky za předchozí příspěvky. I vaše zkušenosti mě přesvědčily a Df jsem včera koupil. Jsem zvědav, jak dlouho mi vydrží nastavování časů ručně, než přejdu na 1/3 STEP :) Momentálně jsme samozřejmě nadšen. S manuální 35/1,4 je to krásný stroj a po prvním dni focení můžu napsat, že s manuálním sklem mám co se správnosti ostření minimální odpad. Elektronický dálkoměr funguje lépe než u D700. Nevím čím to je, možná úplně prostou skutečností, že ten bod v hledáčku, který indikuje správné zaostření, je o poznání větší a tedy ho lépe periferně vnímám. Současně kontroluji scénu v hledáčku a exponuji rychleji a přesněji. Šikovné je také přepínání mezi AF-S a AF-C a režim 3D měření je dost rychlý i na přesné zaostření mého křepčícího synka. Zatím jsem nadšený.

  19. Petr
   19. 8. 2015 at 16:07

   Po roce používání bych nic jiného než Df nechtěl. Pokud fotíte pevnými skly (do 400g) a nevyžadujete rychlé af například pro sport, není co řešit. Jediné minus je kvalita gripu. Během 1 roku jsem dával tělo po druhé na přelep, i když je pravda že do března jsem fotil i 24-70, která je pro Df sice parádní základak, ale na gripu se dost podepsala.

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *