• Nikon D800/D800E – jsem velký obraz

   • 9. 4. 2012 • DSLR • 11 komentářů

  Rozdíly mezi D800 a D800E

  Jak jsme již uvedli na začátku, z vnějšího pohledu – pomineme-li jiné označení – jsou oba přístroje shodné.

  Zásadní rozdíl je v konstrukci snímače, resp. optických prvků, které mu předcházejí. Než světlo dopadne na snímací čip, musí kromě jiného projít také přes tzv. low-pass (antialiasingový) filtr. Ten, velmi zjednodušeně vysvětleno, obraz rozmazává – a můžete si být jisti, že se tomu tak děje de facto u všech digitálních fotoaparátů všech značek. Zdá se vám to nelogické? Proč se provádí umělé rozostření obrazu ještě před tím, než se vůbec dotkne snímače? Za vším stojí čtvercová geometrická matice buněk snímače.

  Velmi dobře to znají tiskaři (pracující obvykle se čtvercovým, navíc ještě vzájemně pootáčeným rastrem) nebo třeba televizní kameramani. Když se totiž takováto pravidelná struktura „potká“ s podobně opakujícím se vzorem, dochází k vzájemné interferenci – vzniká nechtěné moaré. Nemusí nutně jít o mřížku, problém představují také třeba opakující se proužky. Moaré ale není jen problémem čistě geometrických vzorů, může vznikat třeba i na vodní hladině a jiných přírodních texturách. Proto je moaré – právě pomocí rozmazání obrazu low-pass filtrem – odstraňováno naprosto standardně.
  Snímek je samozřejmě po digitalizaci zase firmwarem doostřen. Nicméně kdybychom antialiasingový filtr upravili, byla by fotografie „fyzicky“ ještě ostřejší. A jsme u Nikonu D800E…

  Rozmazat a zase zaostřit

  Standardní low-pass filtr se v případě Nikonu D800 skládá ze dvou, resp. ze tří až čtyř vrstev, kdy první vrstva low-pass filtru obraz „rozdvojí“ v horizontálním směru. Následný vlnový (či spíše polarizační) filtr světlo kruhově polarizuje, aby se následně odfiltrovalo infračervené spektrum a poté se ve druhé vrstvě low-pass filtru obraz opět rozdělil na poloviny, tentokrát však vertikální. Místo, aby byl paprsek směřován co možná nejpříměji, je v úrovni snímače rozptýlen – rozmazán.

   
  Low-pass filtr snímače Nikonu D800
   

  Jak jsme již uvedli, tento postup je naprosto normální a existují k tomu dobré důvody. Nicméně vývojáři Nikonu D800E se rozhodli, že funkci low-pass filtru eliminují na nezbytné minimum, aby dosáhli co možná maximální ostrosti snímků. Low-pass filtr jako takový nebyl zcela odstraněn, ale modifikován. Podívejte se na následující schéma:

   
  Low-pass filtr snímače Nikonu D800E
   

  Změna nastává hned na první vrstvě low-pass filtru, který obraz zdvojuje nikoliv v horizontálním, ale ve vertikálním směru. Následný vlnový-polarizační filtr je nahrazen optickým sklem, infračervený filtr za ním zůstává. Druhá vrstva low-pass filtru pak místo toho, aby obraz opět rozdvojila, paprsky rozdělené prvním filtrem naopak zase spojí do jednoho.

  Pokud se vám zdá, že stejného účinku by se dosáhlo úplným odstraněním obou vrstev low-pass filtru, přiznáváme vám hodně logiky. Jenže jak už jsme uvedli, vývojáři Nikonu nechtěli efekt low-pass filtru odstranit úplně, ale pouze efektivně eliminovat. Měli byste tedy vědět, že ve hře je takzvaný dvojlom (birefrigence) na jednotlivých vrstvách low-pass filtru, který zajistí ono potřebné minimální rozostření světelných paprsků. To je však menší než v případě neupraveného antialiasingového filtru.

  Něco za něco

  Úprava low-pass filtru Nikonu D800E má svoje přínosy i negativa. Přínosem je lepší využití rozlišení snímací soustavy, jinak řečeno větší ostrost obrazu. Přestože reálné testy máme v době, kdy vychází tento článek, teprve rozpracované, již nyní můžeme konstatovat, že snímky pořízené Nikonem D800E skutečně vykazují vyšší ostrost než fotografie zachycené modelem D800. Nejde ale o flagrantní rozdíl – odlišnost spatříte většinou až ve 100% zobrazení, což v případě 36Mpx rozlišení znamená poměrně velký extrém.

  Negativem je pak vyšší náchylnost ke tvorbě nechtěného moaré. Nikon je samozřejmě na tento problém připraven. Software Capture NX2 – který je s Nikonem D800E standardně dodáván – má implementovány účinné korekce tohoto negativního jevu, vznikajícího interferencí opakujících se vzorů. My v každém případě testujeme i „druhou stránku věci“, takže se na našem novém webu Nikonblog.cz brzy můžete těšit na exaktní srovnání obou modelů „v dobrém i ve zlém“.

  Posledním rozdílem je pak vyšší cena modelu D800E. Ta je způsobena hlavně předpokládaným nižším zájmem o „Éčko“ a tedy i nižší efektivitou výroby v menších sériích.

   

  Kapitoly článku


   

  Autor

  šéfredaktor Nikonblog.cz

  Komentáře ke článku Nikon D800/D800E – jsem velký obraz

  1. Tomáš Branda
   10. 4. 2012 at 16:59

   Škoda, že není k sehnání a jak to tak vypadá, tak nastala krásná premiéra ale bez hlavního aktéra. D800 zmizel ze scény a další dodávky jsou v nedohlednu :-(

  2. Lindner Petr
   10. 4. 2012 at 17:51

   O fotoaparát Nikon D800 je po celé Evropě (potažmo na světě) tak enormní zájem, že nejsme schopni uspokojit všechny zájemce najdnou. Prosíme proto o trpělivost. Koncem dubna by měla dorazit další zásilka těchto skvělých strojů do ČR.

  3. PeterK
   11. 4. 2012 at 08:19

   Prečo spoločnosť Nikon nepresunie časť výroby do Európy, keďže má takmer každoročné problémy s povodňami. Aj teraz navyšuje ceny z dôvodu minuloročných záplav v Ázii. Je veká pravdepodobnosť, že povodne budú iba pribúdať.

  4. Tomáš Branda
   11. 4. 2012 at 09:19

   Nad povodněmi bych nepozastavoval. Zarážející je něco jiného a to, že Nikon se diví, jak velký zájem je o D800. A hlavně, že se na to nepřipravil. Čtyři nebo pět let je na trhu D700, od té doby v tomto segmentu není jiné tělo. To, že po nové zrcadlovce v segmentu poloprofi FX bude neskutečný hlad, bylo před jejím uvedením nejen pravděpodobné, ale stoprocentně jisté. Navíc pokud je to tělo s takovými parametry, po kterém si myslím rádi sáhnout i profíci, kteří jinak fotí s D3. Nikon se měl na premiéru řádně připravit. Ale na na druhou stranu je třeba uznat, že Nikon musel s uvedením pospíchat, protože Canon vyrazil se svými novinkami dříve.

  5. 12. 4. 2012 at 17:11

   Nevím, jak blog funguje – asi zatím moc ne. A tak píšu svůj příspěvek ještě jednou.
   Ač nejsem přiznivcem videa u DSLR, když už tu možnost mám (patřím mezi ty šťastné, na něž se dostalo v první vlně dodávky D 800), tak ho zkouším. Je hezké plné rozlišení a spousta možností por rozlišení a rychlost snímání, ale když chci při videování udělat fotku, tak se videozáznam ukončí. Sice se video soubor uloží, a fotka také, ale k pokračováníá videozáznamu je nutné znovu stisknout tlačítko LV a tlačítko REC. To mně připadá dosti, ale dosti nešikovné. Vždyť i docela levné videokamery umožňují pořídit v průběhu videozáznamu fotografii aniž by se videozáznam přerušil. Takže – buď jsem něco blbě pochopil anebo to „soudruzi v Japonsku“ nezládli. Pokud něco dělám blbě a pořídit fotku v průběhu (nikoli jako tečku za záznamem) videozáznamu a videozáznam pokračuje, tak prosím o radu a „soudruhům v Japonsku“ se omlouvám. Jestli se skutečně fotkou záznam ukončuje a je nutné udělat kroky, o nichž píšu výše, pak doufám, že bude zjednána náprava při nejbližší aktualizaci firmware – nebo nějakým zásahem v servisu. V této podobě považuji video u D800 za absurdní.
   Jinak ovšem – D800 je super – pořídil jsme is ji na fotky a ne na video, ale když už, tak už…
   Honza

  6. Lindner Petr
   12. 4. 2012 at 17:43

   Milý Honzo, jednak si stěžujete na něco, co vám Nikon neslíbil a naopak jasně říká, že to tak má být (vámi popsaný jev najdete na str 62 manuálu k této DSLR). Jsem navíc přesvědčen, že „soudruzi v Japonsku“ dělali co mohli. Ono totiž srovnávat 36Mpx obraz s „do 10 Mpx“ rozlišením levných videokamer není úplně košer. Jako fotograf jistě víte, že datový objem narůstá geometrickou řadou a určitě také chápete, jaké nároky to klade na výpočetní výkon fotoaparátu.

  7. 12. 4. 2012 at 18:19

   Díky za vysvětlení – tedy jsem se nemýlil. Nechci tu rozvíjet zbytečnou diskusi – jen ještě malou poznámku – souhlasím, že objem dat je obrovský, jak píšete… ale přece lze snímat video v menším (úsporném) rozlišení a případnou fotku snímat rovněž v menším formátu a nižším rozlišení – pak už by datový tok nebyl tak obrovský, ale byl by na úrovni tech levných 10 Mpx kamer. Může být situace kdy to prostě postačuje. Při snímání Full Hd bych porstě tuto možnost neměl. A samozřejmě jsem nenapsal, že Nikon něco takového sliboval, a že já sám po videu v DSLR netoužím, ale pokud už tam je, mohlo umět to, co jsem popsal. To je všechno.
   V každém případě držím palce ostatním čekatelům na D800, aby nečekali dlouho, je to foťák, o kterém se nám ještě před kratičkou dobou ani nezdálo a „soudruhům z Japonska“ se povedl (s výhradou, o které jsem psal).
   Honza

  8. 13. 4. 2012 at 23:14

   Stále je možnost uložit z již natočeného videa snímek přímo ve fotoaparátu, v max. kvalitě FULL HD, tj. 1920×1080 bodů, který rozlišení postačuje např. pro www. Samozřejmě je třeba natáčet takovým časem, který poskytne „mrtvolku“ dostatečně ostrou (což jde pouze v plně manuálním režimu). Jsou jiné věci na D800, které nejsou dotažené a předpokládám, že to aktualizace firmware v dohledné době vyřeší (HDR v JPG, funkce ISO AUTO atd.). Při použití kvalitních objektivů jsou výstupy z D800 excelentní – parodií je, že ještě většímu prodeji D800 brání příliš vysoké rozlišení, které generuje datové soubory nejpříjemných velikostí. Samotné video je dosti kvalitní a po dokoupení doplňkového vybavení můžete nekompriované video zaznamenat přes HDMI kabel na externí záznamové zařízení. Bohužel pro alespoň poloprofesionální práci si bude muset uživatel dokoupit vybavení, jehož cena přesáhne cenu samotného fotoaparátu.

  9. Lindner Petr
   13. 4. 2012 at 23:20

   Díky Jaroslave, lépe bych to nenapsal :)

  10. 11. 5. 2012 at 14:45

   D800 je pro me obrovským zklamáním. Vlastním D700 a D7000 a radu FX objektivu. Moc jsem se tesil na nastupce ktery by nabidl rozumne navyseni Mpix a jeste lepsi a rychlejsi autofocus ci hodnotu sumu pri vyssich iso. Koupit si D800 je pro mě a myslím 50% fotografů naprostý nesmysl. Pochopitelně fotím do RAWu, tedy velikost souboru je šílená a výhoda 3 x většího rozlišení je minimální a velice sporná. Samozřejmě kdo fotí ateliér nebo krajinu zajásá, to bohužel není můj případ. To samé když jsem si osobně porovnal nikon D3s vs. D4 tak pro D4 argumenty chybí… novou generací fotoaparátů pro mě Nikon klesl… D800 a jeho nesmyslne rozliseni (oportunisticky zduvodnovane opakem toho cim se ohrazovali proti Canonu 5D Mk II a D4 kterou vydali asi jen proto aby bylo prostě něco nového, posun oproti D3s téměř nulový)

   uz jen aby nikon zacal delat na kazdy fotak jinou nekompatibilni patici na blesk… a vratim se zase ke Canonu…

  11. 26. 4. 2014 at 15:46

   Lze s Nikonem D800 na JEDNO stisknutí spouště nafotit sérii RAW snímků s expozičním posunem a s tím, aby zrcadlo nelítalo nahoru dolů, tak jako to jde snadno a normálně u Canonů?

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *