Mimochodem: Fotografie a text jsou velcí přátelé. Popisujete svoje snímky?

Říkám si to pokaždé, když dostanu k publikování fotografie, které obdržím z nějaké galerie, ale u snímků z letošního Czech Press Phota (psal jsem o něm podrobněji před pár dny zde) jsem si ale dal za úkol o tom konečně napsat. Řeč bude o popisování snímků hodném 21. století.

Všichni, kdo používají digitální aparát jen trochu vážněji, ví, že každá digitální fotografie má takzvanou hlavičku EXIF obsahující spoustu expozičních dat. Navíc ale všechny soubory obrazových dat obsahují ještě také informace typu IPTC – to jsou texty popisující copyright a další údaje o autorovi nebo třeba také GPS souřadnice. IPTC představuje standard (podrobné informace najdete v angličtině na webu IPTC), ke kterému se hlásí nejedna světová obrazová agentura, podporují ho fotoaparáty i software ke zpracování digitálních snímků. Ne už tak ale uživatelé a „zpracovatelé“…

Ve Wordu fakt ne!

Pominu to, že galerie (a další instituce, které pracují s digitálními fotografiemi) dodávají data v Adobe RGB či jiném nestandardním nebo spíše nesnadno publikovatelném profilu, že je klidně pošlou v barevném prostoru CMYK, a ještě v roce 2014 se najdou odborníci, kteří snímky pošlou nebo dají ke stažení vložené do Wordu a nejlépe pak do PowerPointu…

Když vyloučím poslední dvě „majkrosoftí“ zhůvěřilosti, obvykle jde spíše o problém samotných autorů fotografií, kteří takto svoje obrazová data do galerie (promiňte mi to zjednodušení) posílají. Nechci zobecňovat, ale kdo tento problém obvykle nemá, jsou buďto zahraniční autoři nebo ale také čeští (a slovenští) fotografové pracující pro zahraniční agentury.

V galerii pak většinou sedí někdo, kdo fotografie prostě jen pošle dál do médií. A k nim přiloží textový soubor s popiskami. Ano, přesně o tom je tenhle článek: K čemu další texťák s popiskami, když si svoje fotografie můžete popsat přímo v nich? Jako byste vzali klasický papírový snímek a na jeho zadní stranu učinili tužkou/propiskou/fixem/lejzrovkovou samolepkou popisku.

Popisujete svoje fotografie?
Vybráno z letošního CPP 2014 – v Mafře evidentně na popisování fotografií dbají, byť u tohoto snímku Romana Kalhouse z oceněné série Vrazi chybí klíčová slova a jiné
IPTC pomáhá, radí, informuje…

O možnostech „popisování“ digitálních fotografií jsem psal v tomto článku a ještě v druhém textu. Už to nebudu opakovat, jen dodám, že například Zoner Photo Studio se ve svojí nejnovější verzi 17 zrovna u funkcí pro vytváření popisek hezky zlepšil. Psal jsem o tom zde.

I kdybyste ale výše zmíněné články nečetli (doporučuji však nastudovat je dodatečně), je jisté jedno: Všechny ty „kopyrajtové“ informace se v pohodě vejdou do samotné IPTC hlavičky konkrétní každé fotografie – a minimálně část z nich se tam dá přiřadit automaticky v nějaké fázi workflow se snímky – což jednak znamená úsporu práce při vytváření separátního souboru s popiskami, ale také mnohdy významné ušetření práce při publikování na webu. Tyto popisky totiž dobré, rozšířené a běžně používané redakční systémy pro publikování na internetu podporují, umí je „číst“ a prakticky je využít.

To ale není vše – podle IPTC popisek indexují data velké obrazové agentury, databanky a další firmy a organizace, které mohou vaše fotografie dostat blíž k (platícím) uživatelům. Stejně tak, jako mají klíčový význam tzv. hashtagy na Instagramu, mohou být pro vaše snímky životně důležitá i klíčová slova – opět nacházející se v IPTC. Textové popisy mohou také pomoci v autorskoprávních sporech a při dalších příležitostech. Takže se ptám v následující anketě…

Popisujete svoje fotografie?
Vybráno z letošního CPP 2014 – Hynek Glos dostal za seriál Waltrovka Praha grant Prahy a dlužno dodat, že snímky má popsané vzorově

[poll id=“21″]


Další aktivní ankety

Využíváte předvolby Picture Control?
Fotografujete ještě na film?
Natáčíte kromě fotografování také video?


Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *